| DeliNes a întrebat:

Sibiu sau Bucuresti: care oras este mai bun pentru un student si de ce?

14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde ce cauti... Centrul universitar din Bucuresti e categoric mai bun si mai bine vazut intr-un CV iar Bucurestiul e mai plin de opurtunitati de distractie, angajare, proiecte etc.
Sibiul e mai putin populat si poluat, nu e agitatia infernala din Bucuresti, oamenii or fi mai ok laughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Bun din ce punct de vedere? Ce înseamnă bun pentru tine?

| DeliNes explică (pentru sadrian46):

Ca facultati, preturi, oameni, distractie etc

| sadrian46 a răspuns (pentru DeliNes):

Facultăți - mai multe în București.
Prețuri la cazare - mai mari în Cluj. Mai mici la cafenele și restaurante.
Oameni- mai civilizați ca în București. Diferența o simți când stai aici.
Distracție. Dacă nu frecventezi cluburi de fițe și cazionouri, studenții se distrează bine și în Cluj.
Dacă îți plac excursiile în weekend, munții sunr la 50 km nu la 200 km.
Apa de la robinet e potabilă cât de cât.
Orașul fiind mai puțin întins, nu e copleșitor, poți ieși la pădure pe deal în 30 de minute.
Trafic- mai uman în Cluj.
Criminalitate redusă, te poți plimba pe străzi noaptea fără frică.

| GouDidodino a răspuns:

Bucuresti, viata de noapte, cluburi, baruri

| 2EXA a răspuns:

Sibiu - agitatie mai putina, locuri faine de vizitat, nu te omoara nimeni noaptea pe strazi, oameni frumosi, chirii mai ieftine, preturi mai ieftine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru 2EXA):

Intru totul de acord. Legat de chirii si preturi... nu as baga mina in foc. Piata locativa din Sibiu e destul de slaba ca oferta si de aceea preturile stau destul de sus.

| suntserios a răspuns (pentru 2EXA):

Si universitati mult mai slabe

| 2EXA a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Chiar deloc. La 200 euro, 180 iti iei o garsoniera moderna cu toate utilitatile si tot ce vrei, fata de alte orase cum ar fi Cluj, Tg Mures, unde chiriile lasa de dorit iar UMF ul mai ca nu baga mana in buzunarele tinerilor si a parintilor, sa i descotoroseasca de bani, folosindu-se de titlul " cea mai buna facultate ". Astfel pretul chiriilor creste iar calitatea lasa enorm de dorit.

| 2EXA a răspuns (pentru suntserios):

Depinde pentru ce optezi. Ca daca vrei sa devi pilot sau vai de mine ce viitor stralucit doresti si iti permiti, da, du-te la Bucuresti, insa suporti consecintele.No pain no gain sa zic asa.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru 2EXA):

Si tie 200 EUR O GARSONIERA ti se pare lejer?

| 2EXA a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

La ce preturi sunt in ziua de azi, am inceput sa cred si eu ca este decent. happy Desigur nu toti avem 200 euro lunar in buzunar. Cu siguranta nu de persoana 200

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru 2EXA):

Pai da, sa ingramadim vreo 4 studenti in 15-20 de metri patrati de garsoniera, ca sigur vor trai regeste.

| DeliNes explică (pentru 2EXA):

Eu as vrea sa ma inscriu la psihologie, merita la ULBS?