| yoyo_2588 a întrebat:

Stie cineva care este salariul ( aproximativ) unui designer de interior, începător ori cu 4-5 ani experienta, in Bucuresti?

1 răspuns:
| johnnny123 a răspuns:

Au trecut aproape 30 de ani de când piața muncii s-a liberalizat.

Nu mai există ca pe vremea lui Ceaușescu o grilă care să stabilească salariul fiecărui om în funcție de meserie, vechime, funcție și locul de muncă.

În ziua de azi, salariile (mai ales cele din mediul privat) se negociază cu fiecare angajator. În plus, un designer de interior poate lucra mai mult pe proiecte decât pe un salariu fix.

Dacă nu are niciun proiect într-o lună, are "salariu" zero. Dacă este foarte bun și lucrează la proiecte foarte bine plătite, poate taxa și 100 euro/mp amenajat. Dar până să ajungi acolo este cale de zeci de ani.