| alexa1204ana a întrebat:

Bună! Sunt Alexandra, sunt în clasa a 11-a la liceu și ma gândesc la ce facultate sa dau. Ce părere aveți despre facultatea de psihologie-pedagogica?

Răspuns Apreciat de Editori
| CassiusAlexander a răspuns:

Fără niciun context nu avem ce zice. Am părerea că e. o facultate. Atât.

E bună? E potrivită? Asta ține de alți factori pe care nu ni i-ai prezentat.
Dacă ai aptitudinile necesare pentru a absolvi facultatea cu succes și dacă subiectul acesteia te interesează și consideri că îți va beneficia în parcursul tău profesional sau pur și simplu în viață, e o facultate minunată.
Dacă o faci ca să faci și tu o facultate, obligată, în silă, dacă nu te interesează subiectul și n-ai de gând să-l folosești vreodată și dacă aria ta de abilități nu are nimic de a face cu ce se cere la aceasta facultate, atunci este o decizie oribilă.

Fără aceste detalii, indiferent de facultatea pe care o menționai, răspunsul ar fi fost neutru. Nu sunt facultati mai bune ca altele, dar o anumita facultate poate fi mai bună *pentru Xulescu* decât ar fi o altă facultate. La asta se rezumă totul.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

A propos de psihologie, când gândești, cum gândești? Cu mintea ta sau cu părerile noastre? Te iei după mine, de exemplu și după un an mă blestemi, că te-ai luat după părerea mea? Mai ai doi ani, să îți formezi o părere personală. Sunt Adrian.

| Zuzu1991 a răspuns:

Sunt de parere ca sunt FOARTE multi copii care ar avea nevoie de cineva specializat in meseria aia

si ca dupa primele 2 (doua) zile o sa iti para bine TIE ca... traiesti si ajuti copii CARE AU NEVOIE REALA DE CINEVA CA TINE

si ca imi pare rau ca nu te pot ajuta in viata reala... decat cu incurajari aici...

GO, GO GO!

Răspuns utilizator avertizat
| Sophieka a răspuns:

Tu trebuie sa ai o parere despre asta, nu noi. Tu trebuie sa ai inclinatie spre domeniile acestei facultati.

| Sophieka a răspuns (pentru Sophieka):

Si iubire pentru oameni / copii.

| Vântulalb a răspuns:

Daca iti place sa lucrezi cu copiii, daca ai rabdare cu copiii cu probleme, fa-o.
Facultatea e buna. Depinde ce poti tu face.

| Crescent a răspuns:

Si eu sunt in a 11-a si ma gandesc sa merg pe psihologie. Cred ca e o meserie frumoasa daca chiar iti place. Nu ar trebui sa intrebi aici, ar trebui sa faci cum crezi si vrei tu.

| hacktek a răspuns:

Uită de psihologie-pedagogie, de tehnologie/inginerie alimentară, de managementul afacerilor etc.
Orientează-te spre drept, medicină dentară, farmacie.

| yooshi a răspuns:

Pai tu ce parere ai? Tu o sa mergi la facultatea asta, nu noi

| catalintgv a răspuns:

Important este ce parere ai tu. nu ce parere are altul! Fa un studiu despre ce te avantajeaza si ce nu, ce iti place sa faci in viata si din ce ai vrea sa te intretii pe viitor, apoi urmeaza acea cale!