| Cahty a întrebat:

Sunt clasa a 10 a, profil filologie și vreau sa dau la medicina. Având in vedere ca de anul viitor, biologia și chimia îmi vor fi scoase din materii, ce sfaturi îmi puteți da? Sa mă apuc de pregatire de pe acum? Ce materii mai trebuie cunoscute pentru a da cu brio admiterea? Cum este și in ce consta examenul de admitere?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Sau mută-te la profilul "științe"

| Crash94 a răspuns:

Eram în clasa a 11a, tot la filologie, când m-am hotărât să dau la medicină.
Nu m-am schimbat de la acest profil, mi-ar fi fost foarte greu să dau bacalaureatul la matematică.
M-am pregătit singură, am luat bacalaureatul cu o notă decentă, dar nu cu cât aveam eu nevoie ca să fiu admisă la medicină, în Iași. Am dat admiterea, însă nu am intrat. Am stat un an acasă, am dat din nou, însă nu am intrat nici a doua oară. Eram chiar sub linie, la taxă, așa că am decis să fac altă facultate. În prezent am absolvit facultatea de biologie și un master în domeniu.
Ce vreau să înțelegi de aici e că dacă îți dorești cu adevărat să faci medicina, ori te poți schimba de la profil, ceea ce e destul de incomod, colegi noi, materii noi, la alt nivel. Ori poți învăța singur(ă) sau poți da banii pe pregătire. Pe vremea mea, am dat admitere doar din anatomie. Depinde foarte mult de orașul în care vrei să susții admiterea. Acum, în Iași, se dă obligatoriu și la a doua materie, chimie/fizică. Eu una, la aceste materii aș fi întâmpinat dificultăți, încercând să învăț singură.
Mi-a fost greu și la facultatea absolvită, în primele zile nu știam ce caut acolo. Însă m-am adaptat, a fost bine, i-am prins din urmă pe cei care au absolvit un profil de științe.
Dacă locul tău este acolo, atunci acolo vei intra!
?