| anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a 11a si m-am gandit sa dau la Medicină Dentară. Daca poate sa imi zică un student sau studentă sau cine știe, cateva lucruri despre facultate si rezidentiat? Ce as putea face după terminarea ei?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După terminarea facultății devii medic stomatolog, în limbaj popular dentist.

| andreea567890123 a răspuns:

Din cate am inteles din toate posturile tale, vrei sa iti alegi o meserie. Ba medicina dentară, ba tehnica, ba farmacie.

Dacă nu esti un copil care nu este obisnuit sa invate pentru un test cu 2 saptamani inainte si sa ia 10, renunta la Ideea cu medicina.

Am văzut că ai mai pus niste intrebari despre tehnica dentară. Ei bine, acele tehnologii CAD-CAM nu o sa înlocuiască niciodata tehnicianul dentar, ci il va ajuta sa nu mai stea cate 12 ore in laborator, ci 6-7. Dar, da, ai de munca, ca la orice job de altfel. Te poti uita si pe Youtube la CAD CAM si cum functioneaza. Iar medicii dentisti o sa fie prea obosiți sa faca si dinti, pe lângă cata oboseala o sa aiba. Iar ca sa manevrezi acel CAD CAM, iti trebuie diploma in tehnica dentară.

Am văzut că ai mai zis si ceva de farmacie. Ca sa lucrezi într-o farmacie, nu iti trebuie acel rezidențiat. Acel rezidențiat e doar daca vrei sa fii profesor universitar sau sa lucrezi in cosmetica.Dar in Romania, ca si farmacist, nu câștigi bine, dar in alte tari un farmacist poate castiga foarte bine.

Si eu sunt a10a si vreau sa dau la tehnica dentară. Dar încă nu stiu ce sa aleg intre farmacie si tehnica dentară. Cel mai probabil, tehnica dentară, deoarece asta e ce imi place.( pe lângă admiterea doar la biologie de a11awinking.

In concluzie, fa ceea ce iti doresti.