| Catalin244444 a întrebat:

Buna, sunt clasa a 12 a si nu stiu la ce facultatea sa dau. Ma gandeam la drept( Bucuresti) as vrea sa stiu de la studenții de drept cum este?
Dau funda

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Evita Dreptul si jurnalismul ca sunt mii de copii care au facut facultatile astea si muncesc ca necalificatii, fiindca sunt pozitii care nu apar zilnic si nu se iese zilnic la pensie, un avocat, jurists au notar iese duap 40 de ani la pensie, si intr-un oras sunt 200-300 dar in fiecare an ies de pe bancile facultatii cate 1000.
Cati crezi ca-si gasesc de munca? Maxim 1%
Restul in dispaerare ca nu au ce manaca, merg la munca campului, sau la vandut cartofi in piata.

| Catalin244444 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru răspuns! Si Spre ce facultate mi ai recomanda sa merg? M am gandit si la management...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Catalin244444):

Alege ceva de viitor care ti-ar putea aduce un job cu usurinta:
IT, automatizari, economie, contabilitate.
Toata lumea face management dar la fiecare companie cu sute de angajati sunt 1-2 manageri, deci miile de studenti care termina la mangement ajung tot fara job, ca posturi manageriale nu se creiaza zilnic.

| Catalin244444 explică (pentru Violleta2022):

La it nu ma pricep si nici nu-mi place si despre contabilitate am auzit ca se va Automatiza si plus ca salariu e mic. o sa ma gândesc la Altceva

| Violleta2022 a răspuns (pentru Catalin244444):

Salariu mic ca director economic, sau expert contabil?
Cred ca nu stii ce vorbesti!

| Celcestietot a răspuns:

Este de invatat big grin.