| SavuPaula24 a întrebat:

Sunt clasa a-8-a și aș vrea să dau la un liceu militar, dar am probleme cu vederea. (-1, 25 la ochiul drept si - 1 la cel stâng). Am o prietena care a dat proba medicală și avea dioptriile de 0, 75, dar acolo i s-a spus ca le are de 2, 75, asa picand proba. A mai pățit cineva?

Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

Probabil avea cilindru, si nu ti-a mentionat asta. La 0, 75 vezi aproape perfect, la 2, 75 esti aproape orb. E cam mare diferenta. Sau poate a fost o strategie, pentru ca cei de acolo au vazut ca nu are abilitatile necesare. Tu ai sanse, nu le ai asa mari, regula spune ca, cumulat la ambii ochi, nu ai voie sa depasesti 3.

| SavuPaula24 explică (pentru Sonia822):

Mulțumesc mult! Sper să fie bine!

2 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Eu am 2, 75 la un ochi, si cand ma uit la modila de bucatarie nu-i vad manerul. 1, 25 cu 1 zici, fara cilindru. Deci ai avea 2, 75. E ok, intri, vezi sa nimeresti cu arma