| 316613 a întrebat:

Sunt clasa a VIII-a si as vrea sa ma duc la un liceu unde as putea sa fac limba turcă. Stiti vreun liceu unde as putea face limba turcă si ce profil este, ce materii se fac si din ce o sa dau bacul in clasa a XII-a? Eu am înțeles ca la liceu Xenopol. Nu stiu limba turcă si vreau sa o învăț de la 0.

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineînțeles că sunt licee cu predare a limbii turce: în București, Medgidia, Constanța, poate și Mangalia, nu știu. Ia legătura cu Centrul Cultural Turc din București (search pe Google pentru adresă) sau din Constanța și te îndrumă ei cu informații complete.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu n-am auzit de asa ceva.
Du-te la un liceu normal si poate gasesti la facultatea de limbi din Bucuresti optiunea sa inveti si limba turca.
Sau, pur si simplu te pregatesti singur/a in particular.

| Violleta2022 a răspuns:

In Romania nu se invata limba turca in scoli!
Limbile aprobate sunt: engleza, franceza, germana si rusa.

| Adry05 a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu n-am mai auzit sa se faca rusa.
Mai e aprobata si spaniola si exista si scoli unde se preda in maghiara

| Vinsieu a răspuns (pentru Violleta2022):

Eronat!
Minoritatile au scoli cu predare in limba materna. Asa ca, in Romania se invata limba turca in scoala. Ba chiar in afara de cele pe care le stiu toti (germana si maghiara), mai sunt scoli cu predare in greaca, sirba,...

| Danyel2002 a răspuns:

Spectrum.

| Felicia_Oancea_1954 a răspuns:

Liceu in limba turca este in Medgidia.