| Daniela656 a întrebat:

Bună! Sunt clasa a XII-a,și am de ales la ce facultate sa merg, as vrea sa merg la o facultate cu ajutorul căreia pot sa devin o profesoara de filosofie sau psihologie sau o facultate prin care pot sa devin educatoare, as vrea sa imi răspundeți la câteva întrebări.
1.E mult de invatat la facultate?(Stiu ca e destul de mult dar nu cred ca e la fel ca la medicină)
2. Unde ar fi cea mai ok facultate(Gen la Cluj, la Iași...)?
3.Ce imi trebuie ca sa pot sa intru acolo?
4.Se da admitere?
5. Poti sa intri la una dintre aceste facultăți de la profil real?
Dacă știți mai multe detalii de care ar trebui sa tin cont cand merg la facultate?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da, e mult, dar nu e așa de greu cum ți se pare.
2. Cluj.
3.Să ai bacul.
4. Pe situl fiecărei facultăți sunt condițiile de admitere, examen sau pe baza notelor din liceu.
5.Da
Să îți placă ceea ce înveți. Acesta este cel mai important detaliu.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1 dacă vrei să nu fii o analfabetă funcțional, da
2 unde vrei tu
5 da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anul trecut a fost pe bază de eseu, acum nu știu.
Da, poți să intri chiar dacă ești la un profil real.
Cred că la Cluj e mai bine.
Nu te stresa cu admiterea, poate nici n-o să dai.Succes!

| MariaEElena0505 a răspuns:

1. Depinde de la facultate la facultate. Eu sunt la drept unde este enorm de multă materie, însă mai sunt și la jurnalism, unde este mai ok, dar tot destul de mult de citit.
2. Cluj sau Bucuresti. Eu personal fac cele doua in Bucuresti și mi se pare totul foarte ok. Profesorii, colegii. Bineinteles, părerea poate sa difere de la persoana la persoana.
3. La filosofie și psihologie s-a intrat anul acesta pe dosar, fără admitere. Însă in mod normal, la psihologie se da admitere, dar nu este atât de greu. Trebuie sa știi manualul de psihologie din liceu foarte bine. Bineinteles, probabil nici usor nu este. Dar dacă-ți place, cred ca merita sa muncesti.
4. Ți-am răspuns la aceasta intrebare mai sus.
5. Real? Nu ai zis ca vrei la psihologie sau la filosofie? Dar da, poți sa intri și la facultati reale. Dar sa ai si ceva cunoștințe. Altfel degeaba intri.
Mai multe detalii de care sa ții seama când vrei sa intri la facultate? Desigur. Raspunsul se gaseste chiar in întrebarea ta. Sa vrei. Sa-ți doresti acest lucru din toată inima. Sa lucrezi pentru visul tau.