| Cristinuș24 a întrebat:

Sunt cls a 9a la filologie si nu stiu ce sa fac mai departe( la ce facultate sa ma duc). Am auzit ca cei care fac filo nu o sa ajunga nimic si chestia asta m-a pus pe ganduri. am ales filologia deoarece urasc matematica, fizica si bioligia.Ce pot sa ajung in viitor?( si ce facultati imi sugerati)

7 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Asa ne-au zis si noua profii de mate, ca nu o sa ajung nimic laughing iata ca o sa le dau peste nas peste cativa ani. Se cauta oameni in toate domeniile. Crezi ca toti arhitectii si tehnicienii dentari au job? Nunu. Sunt si care stau pe tusa. Cea mai profitabila facultate e medicina. Mi-ar fi placut acolo, dar responsabilitatile asumate sunt prea mari pentru mine

| Cristinuș24 explică (pentru Yurisa):

M am gandit si vreau sa ma duc la facultatea de arhitectura. Inca nu sunt sigura intre design de interior sau arhitect.( imi place mult sa desenez si sa decorez case) laughing

| Yurisa a răspuns (pentru Cristinuș24):

Daca esti bun in ce faci si iti place sigur gasesti laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic

| chuckmanson a răspuns:

Nu e adevărat, iei aceeași diplomă de bac, poți merge la orice facultate vrei. Verișoara mea e studentă la medicină și a fost la filologie în liceu. E chiar mai avantajos să mergi la un profil mai ușor în liceu ca să nu te stresezi prea tare cu bacul și să te poți concentra pe facultate.

| NakedWarrior a răspuns (pentru chuckmanson):

Eu ma refeream si la facultati.La medicina se mai poate, dar nu ai nici o sansa daca termini filologia si vrei sa mergi dupa la politehnica sau la informatica.

| NakedWarrior a răspuns:

Faza e ca sunt foarte multi care aleg filologia in detrimentul realului pentru ca e mai usor, atat in liceu cat si in facultate, iar locuri de munca sunt mult mai putine pentru cei care termina o facultate de umana.Dar si asta ca nu o sa ajungi nimic e o prostie, eu consider ca e mai bine sa castigi mai putini bani dar sa iti placa ce faci decat invers.Trebuie sa fii foarte bun daca vrei sa excelezi in domeniul asta, sa te diferentiezi de restul, sa fii pasionat si un pic de talent nu strica.