| anonim_8413 a întrebat:

Sunt din Bacau si nu prea stiu la ce liceu sa merg. Am media 9, 50. Desi am inclinatii spre desen nu prea as vrea sa intru la liceul de arte pentru ca nu vad in pictura o meserie de viitor. Intrebarea mea este ce liceu mi-ati recomanda sau credeti ca ar fi bine sa merg la liceul de arte?

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca iti place si desenul tehnic si perspectiva, atunci poate ti-ar placea sa faci arhitectura. In cazul asta, mergi undeva la profil real (mate-fizica sau info) si cand termini liceul mergi la facultate de arhitectura. Ideea ii ca, daca mergi la profil real, atunci poti sa mergi mai departe cam in orice specialitate, pe cand daca faci arte plastice sau filo, optiunile tale cu ce sa continui sunt foarte limitate.

| Marius96 a răspuns:

Eu nu ti-as recomanda un liceu de arte pentru ca in ziua de azi artistii nu mai sunt prea apreciati si bine platiti...dar tie daca asta iti place atunci ramane la decizia ta...
P.S : eu vreau sa ma duc la Liceul Militar Alba-Iulia dar nu stiu daca se merita oh go on oricum eu sunt doar cls a VII -awinking

| adevar a răspuns:

Vezi la liceul ala de arte daca nu e vreao sectie de arhitectura / design interior, design industrial, design vestimental, peisagstica, etc. Asa ramai cel mai aporape de pasiunea ta si pornesti si spre o cariera frumoasa. Arhitectii o duc destul de bine la noi in tara.

| LoveMadScience a răspuns:

Dupa parerea mea nu ar trebui sa renunti la cariera de pictor. Daca ai inclinatii artistice poti deveni designer (fie vestimentar, fie de apartamente), arhitect sau de ce nu pictor. Ti-as recomanda liceul de arte, dar daca nu vrei acolo te poti duce la un profil de filologie ( in care se pune accent pe limbi straine- necesare in orice domeniu) si sa faci cursuri de design sau pictura in particular sau in cadrul unor cluburi existente in liceu( asta daca exista). Te admir foarte mult pentru talentul tau si iti urez succes in continuarekiss Byekiss

| dolores_4478 a răspuns:

Ferdinand, Alecsandri sau Pedagogic tongue

| onegirl8997 a răspuns:

Eu cred ca design-ul e bun pentru tine daca stii sa lucrezi in programe ca si photoshop, gimp sau whatever...
Poti sa alegi meseria de grafician in domeniu IT (sa faci bannere, butonase pentru pagini web sau de ce nu, designul aplicatilor pentru tel mobile, iphone stuffs. Oricum ar fi din IT nu mori de foamewinking )

| syyysy a răspuns:

Daca esti buna la desen nu trebuie neaparat sa te duci la un liceul de arte. poti sa te duci si la un liceu de design...acum daca nu te pasioneaza nici una nici alta fa mai bine ce iti place tiebig grin