| Introvert a întrebat:

Sunt elev in clasa a 12-a si ma gandesc sa aplic la facultatea de drept. Este cineva dispus sa imi raspunda la cateva intrebari?

Răspuns Câştigător
| Yurisa a răspuns:

Intreaba laughing

| Introvert explică (pentru Yurisa):

In facultate se imbina practica cu teoria? Sau ni se baga pe gat doar carti?

| Yurisa a răspuns (pentru Introvert):

Ce inseamna practica la tine? Crezi ca faci o facultate si gata ajungi avocat, procuror, etc? Ti se baga mii de pagini pe gat. Numai pe semestrul doi la o materie am avut doua carti de cate 600 de pagini fiecare.
Materia e destul de logica, nu toata, dar in mare parte si nu trebuie sa memorezi cuvant cu cuvant. Nimeni nu vrea asta de la tine.
Fiecare ramura de drept se intalneste cu alta si tot asa. Nu e o facultate usoara, si cei care o termina doar ca sa ajunga o diploma nu ajung bine.
Daca tu crezi ca din bancile facultatii te trimite sa contribui la rezolvarea cazurilor, sa o crezi tu! laughing Scapa de ideea asta. Logic ca tot ce inveti, chiar daca e mult ai greu o sa iti trebuiasca intr-o masura mai mare sau mai mica in viitor.

| Introvert explică (pentru Yurisa):

Adica in timpul facultatii sunt doar cursuri? Nici macar nu studiem cazuri care au avut loc?

| Yurisa a răspuns (pentru Introvert):

Uh nu? laughing De fapt, depinde de materii. Noi am mai discutat cazuri, dar pe langa materie, ca o paranteza, nu am insistat pe ele. Dr exemplu am avut o materie optionala numita "logica judiciara" unde trebuia sa facem un proiect pe anumite teme, iar unii dintre noi au ales "Procese celebre", dar atat.
Nu cred ca exista vreo materie care sa discute doar despre cazuri, e absurd.

| Yurisa a răspuns (pentru Introvert):

Ah, nu sunt numai cursuri, sunt si seminarii. Acolo mai vorbim despre cazuri (de exemplu cazul lui Edith Cresson, si demisia comisiei santer din cadrul uniunii europene). La seminarii mai faci si spete, grile de rezolvat (poti cauta exemple de grile pe internet), dar nu as considera asta ca fiind ceva prea practic laughing da, iti pune creierul la contributie, dar nu e ceva wow, demn de serialele politiste laughing

| Introvert explică (pentru Yurisa):

Este o facultate interesanta? Sau doar rutina, rutina si iar rutina?

| Yurisa a răspuns (pentru Introvert):

Amandoua laughing

| Introvert explică (pentru Yurisa):

Si tu consideri ca persoanele introvertite nu sunt potrivite in acest domeniu?

| Yurisa a răspuns (pentru Introvert):

Oricine poate profesa daca e ambitios si depune un efort

| Introvert explică (pentru Yurisa):

Ce parere ai despre facultate?

| Yurisa a răspuns (pentru Introvert):

E ok, se putea si mai bine, se putea si mai rau

| Introvert explică (pentru Yurisa):

Conteaza orasul in care faci facultatea?

| Yurisa a răspuns (pentru Introvert):

Nu atat timp cat e o facultate de stat si nu una privata

17 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Persoanele introvertite nu sunt cei mai buni juriști.

| Introvert explică (pentru Donsavas):

Nu cred ca este ceva imposibil atat timp cat muncesti si devii bun

| Ineys a răspuns:

Era mai bine sa incepi direct cu intrebarile decat sa intrebi daca e cineva care vrea sa-ti raspunda la intrebari.

| Introvert explică (pentru Ineys):

Da, probabil. Doar ca as vrea sa gasesc un student la drept sau pe cineva care a terminat, nu doar cineva care sa-si dea cu parerea din exterior