| Bellasunshine a întrebat:

Sunt hotărâtă sa urmez medicina pe viitor (încă sunt la liceu ) și as vrea sa urmez o universitate in strainate. Știu sa vorbesc limba engleză și germana, iar astfel opțiuninea mea pentru o țara straina ar fi Germania.M-am interesat pe internat legat de cele necesare studiului in Germania. Dar as vrea sa știu din perspectiva unor oameni care au încercat sa studieze acolo si nu numai. As vrea sa stiu cum este modul de predare studiu (prin ce se deosebește și aseamănă cu cel românesc) (legat de studiu as vrea sa stiu in principal cum se desfășoară orele, notele, examenele, dacă cunoașteți și materiile din primul an m-ar ajuta foarte mult) ce documente și certificate de limba sunt necesare (eu as prefera sa studiez in limba engleză, dar și germana este o opțiune). Ce universități de medicina sunt bune de urmat. Aștept păreri legate și de alte tari in care ați experimentat acest proces. Dacă aveți cunoștințe legate de altfel de universități din Germania (nu neaparat de medicina) le aștept cu drag.
Mulțumesc și sunt primitoare oricăror păreri, sfaturi )

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Intrebări cu bătaie prea LUNGĂ! Până ajungi să le verifici in practică informația e invalidă (min 4 ani?!)