| Andrei563636 a întrebat:

Bună! Sunt în clasa 11 și as vrea sa dau la contabilitate la Facultatea de economie si administrarea afacerilor din Craiova. Aceasta facultate este una Spiru Haret sau de stat? Cum vi se pare? Și credeți ca m-as putea descurca având în vedere ca eu sunt la un liceu teoretic pe profil științe ale naturii?(Am un nivel mediu la matematică)Ce matematică trebuie la contabilitate, este una grea și complicată?

Răspuns Câştigător
| Broo22 a răspuns:

Este facultate de stat, cu siguranta te vei descurca. Am prieteni care au fost profil filologie si au terminat facultatea.

1 răspuns:
| RoCkKiD a răspuns:

Imi pare amuzant ca elevii de liceu au impresia ca exista universitati de stat si spiru haret. laughing

Trebuie sa intelegi ca la universitati exista 3 nivele cand vrei sa identifici unde si ce o sa studiezi, ai universitatea, facultatea si specializarea Universitate e formata din facultati iar facultatile au la randul lor diferite specializari. In cazul tau ai 2 alegeri:

1. Universitatea din Craiova, Facultatea de Economie si administrare a Afacerilor, Specilizarera Contabilitate
2. Universitatea Spiru Haret, Facultatea de Ştiinţe Juridice, Economice şi Administrative, Specializarea Contabilitate si informatica de gestiune

Universitatea din Craiova e universitate de stat iar Spiru Haret e privata.

Facultatile astea in general cer matematica de baza deci o sa fii ok cu ce ai invatat la profilul de Stiinte ale naturii.