| DeeaDede1010 a întrebat:

Sunt in clasa a 11-a la profil uman, credeti ca as avea vreo sansa la facultatea de actorie? Ar trebui sa fac niste cursuri inainte de admitere sau? Va rog sa ma ajutati. Mi-ar placea foarte mult doar ca nu stiu nimic despre acest subiect...

17 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Normal ca ai sanse. Si o sa intrii.

| Demidol a răspuns:

Ai sanse. Mai ales daca faci multa literatura. Ai nevoie sa cunosti literatura universala. Si... talent.
Insa formularea: " Ar trebui sa fac niste cursuri inainte de admitere sau?" ma face sa ma indoiesc ca esti buna la literatura. Ce "sau"? e o jumatate de fraza, nu are sfarsit.

| andrei056 a răspuns (pentru Demidol):

O greseala scuzabila si neintentionata.De exemplu, putea spune sau?
Adica a vrut sa faca o referire la sau...cum?,dar mna a gresit, nu a mentionat.

| Demidol a răspuns (pentru andrei056):

Nu e greseala neintentionata si nici tu nu ai inteles. Asta este exprimarea voastra de zi de zi. Nu este corecta. Tocmai de asta NU este scuzabila.

| andrei056 a răspuns (pentru Demidol):

A mea nu este, in niciun caz.Hai sa dam uitarii, o zi frumoasa sa ai!

| andrei056 a răspuns:

Ai toate sansele din lume,mai ales ca esti profil uman.
in primul rand,pot sa afirm ca cel mai important aspect pentru un actor e talentul,pe care il dobandeste pe parcurs.Te pasioneaza aceasta ramura,uitate la filme, traieste cu emotie gesturiile personajelor, intra in pielea lor, iar daca reusesti sa le copiezi destul si sa impresionezi pe altii, e chiar foarte bine.Acum mai ai si alte aspecte, ai fata maleabila, nu de alta dar un actor are nevoie uneori sa copieze trasaturiile unui personaj si daca tu vrei sa il joci pe mister bean, dar nu poti sa interpretezi nici macar ridicatul sau incontinuu din genee e nasol.
In al doilea rand faptul ca esti la uman e perfect.Gandestete cate replici are de retinut,un actor,mai ales unul bun,cu personaje principale. Daca esti o persoana harnica si iubesti sa retii km de replici,atunci e foarte bine.
Pe scurt nu ai nevoie de cursuri,decat talent,dedicare,maleabilitate si motricitate a corpului, de asemenea sa nu razi cand ai replici mai ciudate, sa fi o persoana serioasa si mai ales capacitate de a retine si mulllta dictie(asta daca nu cumva vrei roluri de cetatean turmentat, acolo n-ai nevoie de dictie).
UN ACTOR BUN, NU SE BALBAIE. FUNDAA?

| Ceva_Aura_1988 a răspuns (pentru andrei056):

"talentul, pe care il dobandeste pe parcurs" - poftim? talenul il ai sau nu: ce dobandesti pe parcurs e experienta de a folosi acel talent, acumulezi tehnici si cunostinte.
"intra in pielea lor... " clasic! Personjele nu sunt niste haine in care intri: trebuie sa le construiesti, sa le descoperi...
"sa copiezi destul si sa impresionezi pe altii" - ihm, sigur, comisiile cauta imitatori buni... atunci oare de ce or cere sa fii cat mai natural?
"sa ai fata maleabila "- daca poti din cand in cand sa iti mai ascutesti fata, eventual sa iti faci urechile de elf si buzele groase a la Angelina.
happy

| andrei056 a răspuns (pentru Ceva_Aura_1988):

1,)talentul si caracterul il dobandesti pe parcurs. Temperamentul si emotiile, cu astea te nasti, dar nu te nasti cu placerea de a juca intr-un film.Am si intrebat, daca are o fata maleabila, ca mr bean si altele care nu tin de dobandire.Eu spre exemplu iubesc sa creez sa proiectez, crezi ca m-am nascut cu acestea? ha! in copilarie iubeam matematica, total altceva, depinde de cum te dezvolti de cat de greu ti se pare un lucru etc.
2.)in viata de actor trebuie sa joci si roluri care au mai fost jucate de altii.Ilie moromete a fost jucat de rebengiuc, iar acum 2 saptamani am vazut piesa jucata de altul. LOGIC!
3,)a fi un imitator bun, cere sa intri in pielea personajului, si daca nu copiezi natura lui degeaba.Acum nu zic nu toate personajele ti se potrivesc.
4.)nu draguta mea,fata maleabila e un termen utilizat de actori.
a avea fata maleabila nu inseamna a ti face urechi de elf cum vezi prin desene, inseamna a te putea adapta la cerintele faciale ale altor fete gen mister bean, ia copiaza tu gesturiile cu spranceana, ochii si gura, asta inseamna maleabilitate la fata, pe scurt asta inseamna talent.si eu am fata maleabila stii ce inseamna asta? pot imita cel putin 30 de expresii faciale. Apropo eu am zis maleabila, nu deformatoare, scumpo.O zi frumoasa!

| Ceva_Aura_1988 a răspuns (pentru andrei056):

Domnule, ceea ce scrieti dumneavoastra nu are treaba cu munca pe care o va depune un posibil actor... Exprimarile dumneavoastra sunt fix ceea ce face un adolescent sa aiba un mare soc in momentul in care este respins de catre o comisie. Raspunsul dumneavoastra este format fix din "parerile din popor" pe care vor incerca profesorii de la facultate sa i le distruga in primul an.
Mai mult: exemplul cu Mr Bean este unul daunator pentru o adolescenta care a spus ca nu cunoaste nimic despre subiectul actorie. Dumneavoastra o trimiteti direct la un personaj creat pe exagerari. Rowan Atkinson e un actor aparte care a ales sa isi foloseasca fizionomia in favoarea comediei.

| andrei056 a răspuns (pentru Ceva_Aura_1988):

Hai nu mai spune, domnita?!
gesturiile, talentul dobandit, munca, maleabilitatea fetei nu are treaba cu munca unui actor?
Eu am dat doar un exemplu cu bean, si am luat-o mai de sus, pentru ca sa vada cat de mult trebuie sa munceasca.Chiar daca e putin exagerat exemplul,crede-ma ca va avea nevoie de maleabilitate,ca altfel,pa pa actorie.Ori tu vrei sa spui ca nu trebuie sa aiba nici asa ceva, pentru a fi actor?
Eu cred ca tu nu sti ce inseamna actorie, draguto si daca intrebi, nu un mare actor ca rowan atkinson, ci chiar si un actor din Romania, anii 2009-2019, mai tinerel asa,si tot ti-ar spune ca are o groaza de invatat.
Respins de o comisie? pe bune? draga mea o comisie, tocmai in lumea actoriei, nu se joaca, de aceea vedem scandaluri, si o multime de oameni care stramba, ca nu a ajuns cutare la nu stiu ce concurs ca nu a fost selectat...si lista poate continua.Ca iti place ca nu iti place un potential student la actorie(caci pentru a intra trebuie sa dai probe) sau un actor trebuie sa aiba fizionomie cat de cat maleabila,cultura generala bogata,memorie de elefant si un timbru vocal, nu de soprana din contra, macar sa sune cat de cat acceptabil, gen sa nu fi complet afon.
Va plangeti incontinuu, ca laura bretan nu a ajuns la eurovision tel aviv, dar va plangeti degeaba.Cu toate ca si eu am tinut cu ea, un juriu este pus acolo sa-si faca treaba.
Nu mai imi vedeam capul de treaba cand auzeam in stanga si-n dreapta ca se le fie rusine celor de la tvr.
Si eu ma intorc si zic, ma juriul e pus acolo nu sa voteze emotia sau placerea, sau mesajul piesei, e pus acolo din patru motive mari si transante.
1.)voce si armonie sonora.
2.)miscare scenica sau coregrafie.
3.)actorie si gestica.
4.)efecte speciale.

Acuma nu stiu cat de corecti au fost atunci, dar ti-o garantez ca alte jurii, analizeaza la sange.Cu toate ca piesa laurei a fost minunata si placuta,din punct de vedere compozitional,coregrafie nu,aia in spate sopranistii aia nu empatizau cu vocea, dar bineinteles ca pe cocalarul de rand nu-l intereseaza, avea multa timiditate si unele gesturi le facea incorect si uite cum unii care nu stiu decat sa faca botul si sa se strambe sunt pusi cu botul pe labe, si aici ma refer la public, care nu intelege ca vocea nu e totul, din pacate.

| Ceva_Aura_1988 a răspuns (pentru andrei056):

happy ce treaba are eurovision cu ce se discuta aici?
cand am spus ca din momentul in care termina facultatea nu mai are nimic de invatat?(primul lucru invatat in facultate este:" Actor esti mereu, nu doar de luni pana vineri intre orele 9-17." )
nu stiu cu ce anume va ocupati dar, din exprimarile dumneavoastra, e clar ca va dati cu parerea ca orice alta persoana care crede ca stie ceva despre domeniu, nu ca una care intelege mecanismele din spatele scenei.
Cat despre motivul pentru care se comenteaza aici: ce ar fi sa o ajutam pe fata sa inteleaga mai intai notiuni de baza si chestii elementare si abia apoi sa ii dam exemple de personaje exceptionale( daca nu are ea deja cateva). Hai mai intai sa vedem ce are ea, al ei, natural si cum poate lucra cu acest natural. Cu timpul va ajunge singura sa realizeze ce isi doreste sa dezvolte. Pana nu isi cunoaste propriile limitari nu le poate depasi.

| andrei056 a răspuns (pentru Ceva_Aura_1988):

Mai citeste odata ce scrisai.
punctele de la 1 la 4.

| andrei056 a răspuns (pentru andrei056):

Cat despre cine sunt eu?
sa zicem ca dupa cateva sute de filme vazute, dupa cateva mii de personaje analizate, pot spune ca am o experienta vasta, stiu cu ce se mananca actoria si crede-ma ca fara ce-am zis eu nu se poate.
Poti sa iubesti enorm actoria, degeaba daca nu poti sa-ti misti fiecare muschi al fetei pentru a imita sau construi un personaj.
Poti sa adori sa joci pe scena, degeaba daca nu poti retine macar 20 de foi de replici, ce sa mai vorbim de cateva sute ca marii actori.
Poti sa iubesti scenele cand 2 indragostiti,canta la brat,degeaba,daca nici o nota nu sti sa o canti ca lumea.
Poti sa iubesti cascadoriile,degeaba daca nici sa mimezi ca iti da cineva un pumn nu esti in stare.
etc.
Draguta mea,hai sa ti-o zic asa direct,nu-mi pasa de criteriile de selectie,care si asa sunt de tot ***,la srl urile numite facultati de teatru,mie imi pasa ce va vrea sa faca persoana in cauza cu actoria in viata,crezi ca la inceput e usor,crezi ca plange cineva,ca tu nu vrei un rol amarat de barman la in puii mei sau un rol de vatmann la teatrul din Bucuresti? nu,la inceput,veiu fi obligat sa incerci de toate,pentru ca un actor adevarat poate juca aproape orice rol,gandeste-te ca persoana care a initiat topicul,poate nici nu stie ce personaje ii plac ce roluri vrea sa joace?
Stiu o tona de artisti romani,englezi,cehi,britanici, care la inceputul carierei, nu prea le erau respectate dorintele, si erau pusi sa joace orice personaj, le putea pica.Te adaptezi sau mori punct.
Multi actori celebri au tratati ca ultimii oameni la inceput, cei mai buni supravietuiesc.

| andrei056 a răspuns (pentru andrei056):

Nu vreau sa necertam si imi cer scuze, daca am fost cam arogant,insa un adevar pe care multi, dar muuulti il ignora este ca actoria a fost(din toate timpuriile), este si mereu va fi un domeniu in care, APROAPE ORICINE LA INCEPUT, A MURIT DIN CAND IN CAND DE FOAME

| Ceva_Aura_1988 a răspuns (pentru andrei056):

Perfect punctat.
Tot ce spun eu e ca aceasta discutie trebuie purtata dupa anul intai de facultate, nu in clasa a 11-a cand te pregatesti sa dai la facultate.
Partea cu "nu imi pasa de criteriile de selectie" e valabila pentru dumneavoastra nu pentru Deea(daca vrea sa intre la facultate). Ea pentru inceput trebuie sa invete 5-10 poezii, o povestire, un monolog si un cantec. Daca reuseste sa transmita ceva cu ele(o emotie) este suficient. In anul in care am intrat eu la facultate au venit niste copii suuuuper talentati care nu au intrat tocmai pentru ca aveau niste preconceptii mult prea inradacinate.

| andrei056 a răspuns (pentru Ceva_Aura_1988):

Mna acum, admiterea e admitere si viata e viata, daca stai bine sa te gandesti un criteriu de selectie ca acesta e bun pentru inceput, dar daca vrea sa ajunga departe, va trebui sa traga dupa aceea mult.Si nu va trebui sa munceasca in conditii de stres sau sa se sperie, ci natural putin cate putin.
Ce pot sa spun e perfect uneori cand facultatea ne ofera o comoditate din asta, dar daca e sa aruncam un ochi in pelinul realitatii, va avea ceva de muncit pentru a ajunge actrita.

| Ceva_Aura_1988 a răspuns:

Buna, nu conteaza ce profil ai urmat in liceu. Daca vrei detalii despre admintere la UNATC intra pe site-ul lor, informeaza-te, si daca mai ai intrebari dupa, imi poti lasa un mesaj, cu ce stiu te ajut cu mare drag.
Cursuri ai putea face dar nu iti vor garanta un loc in facultate, depinde si de ce ai tu natural.
Vor fi multi care iti vor arunca fel de fel de povesti despre admiterile din anii precedenti("legendele" ), iti recomand sa nu pleci urechea asupra lor.
Astept mesaj daca ai nevoie de informatii.