| Xulescu19 a întrebat:

sunt in clasa a 11 -a la un Colegiu National cu profil Științe sociale si am decis sa dau admitere la Medicina la Timisoara pe specializarea,, asistență medicală generală ". Eu nu fac biologie, chimie si fizica, dar am decis sa invat singura... la biologie mi-am cumparat acel manual de la editura Corint ( Dan Cristescu), admiterea la asistenti se da doar din biologia de clasa a 11 -a, dar la chimie si biologie nu am nici macar cunostinte de baza... hai ca la chimie as putea sa invat ceva, dar care chimie sa o invat? ( organica sau anorganica? ) fizica trebuie sa stiu? sau se incepe de la 0?
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| vampyremisa a răspuns:

Buna! Am o solutie pentru problemele tale. La bio ia-o incetul cu incetul. Este un site numit grile medicina si are explicatii si tot ce vrei la bio si chinie. Chiar daca e de medicina, tu poti face teste de acolo, pentru ca inveti mai in detaliu. La chimie iti recomand culegerea de la crepuscul /explorator, care iti da mura in gura. Fa-ti un plan de studiu. In a12a nunai de asta nu o sa ai timp. Cauta pe net video-uri cu metode de invatate. Nu pierde timpul!

2 răspunsuri:
| Felissa13Eden a răspuns:

Trebuie chimia organica, doar chimia organica.La fizica,din cate stiu eu,nu e obligatoriu sa dai.
Asa am zis si eu,ca pot sa invat singura, dar, crede-ma ca ai nevoie de meditatii, pentru ca tu nu stii exact tehnica de invatare si nu ai cum sa te testezi singura-cel putin, nu la fel de bine ca un profesor.

| Xulescu19 explică (pentru Felissa13Eden):

Admiterea se da doar din biologie, intrebam de chimie ca sa stiu daca sa imi fac o baza inainte sau se ia de la 0 la facultate. La biologie manualul de la editura Corint ( Dan Cristescu) este suficient? Pentru verificare o sa imi cumpar cartea de teste de la facultate.