| LunguNicola a întrebat:

Buna, sunt in clasa a 7 a si as dori sa devin avocat.Ce ar trebuie sa stiu?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Deocamdata sa inveti foarte-foarte bine, ins pecial limba roamana, ca-ti va fi de folos in exprimare.

| sierra1 a răspuns:

Să știi la examene (la toate) și să iei note mare

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce ar trebuie sa stiu.
Nu este sufucient ca să știi, trebuie să și validezi, să atestezi ceea ce știi printr-o diplomă de licență a unei facultăți de drept, după ce termini liceul și facultatea.

| cristimihailov a răspuns:

Gramatica, as consodera ca o poti imbunatatii urgent. Exemplu: asi dori...

| Iote a răspuns (pentru cristimihailov):

De exemplu: o poti imbunatati, nu imbunatatii.

| Alverto a răspuns (pentru Iote):

Ooooooooooo

| Sophieka a răspuns (pentru cristimihailov):

Scrise cel care sta el insusi prost cu gramatica.

| cristimihailov a răspuns (pentru Sophieka):

Cu diferenta ca eu nu vreau sa devin avocat.
Stii ce se zice... poti sa asculti ca sa raspunzi sau sa intelegi ca sa cresti.

| cristimihailov a răspuns (pentru Iote):

Toti suntem experti la gramatica.
Multumesc pentru corectie.

| Iote a răspuns:

Trebuie sa faci facultatea de drept. Nu stiu amanunte pentru etapele de dupa absolvire. Pentru ca nu termini si gata, esti avocat. Dar poate intra @Ioandelasal si te lamureste.

| Iote a răspuns (pentru Iote):

Evident, vei invata "ca pe apa" toata legislatia Romaniei, cu toate modificarile la zi.

| badpanda a răspuns:

Ar trebui sa stii sa minti.

| Cksihja a răspuns:

Poți să faci liceul de filologie și facultatea de drept. Însă trebuie să fii bun de nota zece, aici cerințele sunt stricte la fel ca la medicină, nu-ți permiți să nu știi totul. Chiar și când termini trebuie să înveți în continuare și să fii în pas cu legile. Trebuie să fii primul care află o lege.