| BIANCA2021TPU a întrebat:

Bună, sunt în clasa a 7a.
Și încă nu m-am decis la ce liceu sa merg.
Meseria pe care as vrea sa o am este asistenta medicala sau doctor.
La ce profil ar trebui sa ma duc?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul tau este bine sa urmezi profilul de stiinte ale naturii, te va ajuta la admitere.

| isemilia a răspuns:

La real. Dupa ai de ales intre doua specializari : mate-info si stiinte ale naturii. Ambele sunt bune, dar SN e posibil sa te ajute mai mult. Si de la MI poti ajunge la medicina fara probleme, depinde mai mult de dorinta ta de a invata si de ce profesori vei avea.

| Feri5 a răspuns:

Științe ale naturii sau mate info. Dar la științe faci mai multă biologie și chimie, decât la mate

| Oyasumi a răspuns:

Profilul de stiinte ale naturii este facut special pentru aceasta cariera medicala. Asta am urmat si eu, iar drept sa spun acum, nu doar ca m-a ajutat pentru admiterea la medicina, ci pur si simplu m-a facut apt in mai multe domenii, iar in cl 12 am avut colegi plecati la tot felul de facultati, armata, arte, arhitectura, psiho, matematica.
Deci, concluzie, cu Stiinte ale naturii ajungi mai usor la medicina, iar daca in urmatorii ani te razgandesti, de la acest profil poti merge in orice alta directie.
Spor!