| CosminAlexCojocaru a întrebat:

Sunt in clasa a 9-a si vreau sa urmez facultatea in America, de preferat ar fi Harvard. Am citit pe net ce imi trebuie pentru admitere : medie peste 9.50, activitati, examene SATA, recomandari, etc... Vreau sa stiu daca scrierea unei carti ar putea sa imi influenteze pozitiv admiterea.

P.S Va rog sa nu veniti cu raspunsuri de genu:" Harvard, hahaha mai viseaza copile. " sau ceva de genu.

Funda happy!

Răspuns Câştigător
| LifeIsColour a răspuns:

Buna,nu o sa vin cu raspunsuri precum cele date de tine, ironice.E ok ca ai ales facultatea asta si tara asta pentru a studia, inseamna ca esti o persoana ambitioasa care nu se multumeste cu putin in viata, ceea ce e o calitate, dupa parerea mea.Probabil ca scrierea unei carti o sa-ti influenteze pozitiv admiterea.Din cate ai vazut si tu,au pretentii foarte mari in ceea ce priveste studiul acolo,studentii lor trebuie sa fie persoane inteligente,creative,empatice,comunicative, prietenoase( activitatile extrascolare si lucrul in echipa dovedesc numeroase calitati precum cele enumerate mai sus). Depinde si pe ce tema vrei sa scrii cartea asta, trebuie sa fie o carte originala, placuta, in care sa incluzi o gandire matura din care sa rezulte experienta acumulata pana acumhappy

| CosminAlexCojocaru explică (pentru LifeIsColour):

Mersi mult pentru raspuns. Stiu ca Harvard sau alte facultati de prestigiu cer foarte mult de la studentii sai, ceea ce vreau sa fac si eu pana in clasa a 12-a. Mersi mult! happy

Si inca ceva. Eu vreau sa ma duc pe IT. Ar fi bine sa scriu o carte despre "viata mea" (nu tocmai viata mea, dar ma mai gandesc ), sau ar fi mai bine o carte despre domeniul in care vreau sa ma duc?

| LifeIsColour a răspuns (pentru CosminAlexCojocaru):

Hei,scuze pentru raspunsul intarziat, am avut o perioada destul de ocupata.Ma bucur ca raspunsul meu ti-a fost de folos si ca tu l-ai considerat cel mai bun, imi place sa-i ajut pe ceilalti.Consider ca ar trebui sa scrii o carte despre domeniul pe care vrei sa il urmezi, pentru a dovedi ca ai cunostinte in domeniul IT, de pilda.Desigur,daca tu vrei sa scrii si o autobiografie sau despre ceva care te reprezinta foarte mult, e ok, probabil vei fi apreciat pentru munca in plus pe care ai depus-o. Sper ca ti-am fost de folos din nou happy

6 răspunsuri:
| Morenna10 a răspuns:

E foarte scump.dar e bine sa ai ambitie. poate obti si o bursa

suntserios
| suntserios a răspuns:

Plus trebuie sa mai stii si ca un an de invatamant costa cam 60.000$

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
de ce nu faci o facultate in Romania si apoi sa profesezi in America, din cate stiu facultatiile in starinatate sunt foarte scumpe desi salariile sunt mari, iar in Romania facultatiile sunt foarte ieftine, iar salariile sunt foarte mici.
O zi buna.

| kyliejenner a răspuns:

Fiind cea mai competitiva universitate ( privata, pe deasupra) din SUA, si cu sute de mii de aplicanti din toata lumea anual, o sa fie foarte greu sa iti indeplinesti visul ( asta daca nu esti cumva ruda cu vreun presedinte american, sau daca nu ai salvat 100 de copii intr-un atac in Israel) dar nu este imposibil.
Pe langa sutele de mii de dolari cu care parintii tai vor trebuie sa te "sponsorizeze" in cei 4 ani de licenta, ai nevoie de rezultate exceptionale academice. Nu uita ca cei mai BUNI elevi din toata America aplica anual, iar aia de acolo la sistemul educational pe care il au, au facut foarteeeee multe activitati extrascolare si chestii, trebuie sa ii convingi ca esti la fel de bun ca ei. poti?

Da, o carte te-ar ajuta. Dar sa fie una buna.

Ce vreau sa zic e ca sistemul romanesc nu (prea) pregateste elevii sa fie eligibili pentru o astfel de universitate... dar sunt multi care au reusit totusi. Eu iti urez bafta, dar apuca-te grav de lucru de pe acum!