| Nico706 a întrebat:

Bună, sunt in clasa a vııı-a si vreau sa dau la LPS (liceu cu program sportiv) si dupa sa fac un an de postliceal la scoala militara de maieştri militari si subofiteri a fortelor terestre,, Basarab I" la Pitesti, vreau sa urmez o cariera de subofiţer.
1. Se poate intra de la LPS la scoala militara?
2. Care sunt probele de capacitate (din ce materii se dau) de la scoala militara...
3.Si ce cariera aş mai putea avea de la PLS?
P.s. Sunt o eleva mediocra nu prea cred ca am sanse sa intru la scoala de militari...

1 răspuns:
| Sonia822 a răspuns:

Poate intri la Campina, la Agenti de Politie. Se face 2 ani, sa nu ai la purtare niciodata mai putin de 9. De fapt, sa ai 10 mereu, sa cunosti o limba straina la perfectie, si gramatica limbii romane de asemenea. LPS te ajuta sa treci usor peste proba sportiva, majoritatea fetelor pica la capra si la timpi. Testul spihologic n-ar trebui sa fie o problema, atat timp cat nu le scrii alora acolo ca ``esti mediocra`` si ca ai o stima redusa. Trebuie sa ai curaj sa faci orice, sa te doara in p de ce cred altii, atat timp cat tu stii ca ai facut ce trebuia si ti-ai atins potentialul in fiecare zi. Hai, mai mult curaj, ca se poate