| AndraDyana a întrebat:

Buna,sunt in clasa a VIII-a.
Nu imi place matematica, imi place romana,engleza, istoria si toate celelalte dar la matematica se da examen si eu chiar vreau sa intru la un profil de filologie insa nu stiu daca se poate intra cu 5. M-ati putea ajuta?laughing
Multumesc anticipat♡

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Media de admitere in liceu nu este numai nota de la matematica.
Conform Anexei nr. 2 la ordinul MENCŞ nr. 5.077/31.08.2016, privind organizarea şi desfăşurarea admiterii în învăţământul liceal de stat pentru anul şcolar 2017-2018:
1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenţilor învăţământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 80%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 20% în calculul mediei de admitere.
2. Calculul mediei de admitere se face astfel:
MA = 0, 2*ABS + 0, 8*EN, unde:
MA = media de admitere;
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a.
Fata de aceste prevederi poti avea media de admitere cu mult mai mare decat 5, daca ai avut mediile anuale mai mari si daca vei lua la romana o nota mare la evaluarea nationala.

2 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Daca iei la romana nota mare si ai medie de admitere destul de buna ai sanse sa intri la ce liceu vrei tu fiindcan nu doar nota de la matematica conteaza.