| LupuCătălinNicusor a întrebat:

Sunt în clasa a VIII-a și aș dori să continui studiile la un liceu militar, depildă Breaza, dar nu sunt sigur că aș reuși.Colegii,prietenii îmi spun în mai mereu că nu am șanse, dar eu nu îmi doresc asteaAcum în 2017, examenul este 80% din medie si îmi este tare frică că voi lua o notă mică si nu mă voi putea înscrie în liceu.Ce medie îți trebuie? Dacă am vreo problemă cu nasul mă vor primi? Va fi greu? Am vreo sansă? Ce conditii sunt acolo? Ce notă trebuie să iei la testele alea? Ce probe sportive voi primi? Sper că mă puneti ajuta!

2 răspunsuri:
| Medinini a răspuns:

Analizele medicale si duoa aceea probele sportive sunt ELIMINATORII. In rest depinde de concurenta si de cat de mult iti doresti tu asta. Parerile altora nu contează.

| Adrianod a răspuns:

Pentru a-ti raspunde mai usor la intrebari ar trebui sa te duci cu unul din parinte la un birou de informare recrutare din Ploiesti in care iti vor raspunde la ce vrei sa stii, eu sunt la o scoala militara si am colegi care au fost la liceu militar, nu stiu de ce vrei sa faci asta pentru ca o sa iti fure copilaria insa poti afla cum poti intra si ce probe vei da unde ti-am zis eu.