| BIoanaB a întrebat:

Sunt in clasa a XI-a profil real,lucrez intens pentru profesia la care visez: medicina...
Am timpul destul de incarcat cu pregatirea pentru admitere, dar si cu scoala in general, nu mai spun ca iubesc sa am activitate extrascolara (voluntariat, cantat la pian) DAAAR A APARUL CEVA CARE MI-A TULBURAT ECHILIBRUL:EXAMENUL DE CAMBRIDGE...am un nivel de cunoastere al englezei MEDIU, pentru el am muncit foarte mult cu un an in urma, cand m-am pregatit pentru Cambridge, daar totusi mi-a fost frica sa-l dau atunci..acum oare se intampla acelasi lucru? Ar trebui sa-l dau in decembrie, daaar am impresia ca pierd timp, pe care l-as putea investi in admitere, bac PLUUUS ca costa aprx. 700 lei, e fff mult. Oare acest examen m-ar ajuta pe viitor? Ar trebui sa-i acord interes? ..stiu ca sunt capabila sa-l iau(EFC-B2)dar oare merita?! Va rooog ajutati-ma cu un sfat, mai ales daca aveti luat cambridge-ul? V-a ajutat cu ceva pana acum?

Răspuns Apreciat de Editori
| Lion56 a răspuns:

Eu zic ca nu te ajuta, mai ales daca nu vrei sa lucrezi in strainatate. Totusi, daca vrei tu sa il dai din lipsa de ocupatie sau fiindca vrei o diploma in plus sa o pui in vitrina, esti abia clasa a XI-a, il poti da acum si mai ai timp la anul pentru pregatire. Eu pentru admitere m-am pregatit doar un an si am intrat chiar bine.
Eu nu am dat Cambridge-ul fiindca am zis ca nu ma va ajuta la nimic, din tara oricum nu vreau sa plec sub nicio forma, dar si pentru cine vrea sa plece, eu zic ca cei care angajeaza acolo dau un test sau interviu in care iti vorbesc in engleza, nu tin cont de nu stiu ce hartii.
Poti sa il dai, esti abia clasa a XI-a, dar sfatul meu e sa nu il dai. Daca o sa ai nevoie il poti da oricand, se fac testari de cateva ori pe an. Axeaza-te in primul rand pe admitere, apoi pe bac cat timp mai ramane, si in ultimul rand pe alte materii de la scoala.
Succes!

2 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Iti spun din start, nu am Cambridge, dar crede-ma, e apa de ploaie. Daca se intampla sa ai nevoie de engleza, nu-i pasa nimanui de niste foi. Daca interviul va fi in engleza si tu nu stii sa vorbesti cu cei care iti pun intrebarile, poti sa ai 10 Cambridge-uri, pentru ca le ai degeaba.
Eu zic sa te focusezi pe BAC in primul rand ca pentru Cambridge ai timp destul. Daca tot ai timp liber iti sugerez sa te informezi despre ce se da la admitere la facultate si sa inveti.
Engleza si Cambridge-ul nu stiu daca sunt asa importante pe domeniul medicinii. Poate doar daca vrei sa lucrezi in straintate. Pe mine nici la facultate, si nici la munca nu m-a intrebat nimeni de Cambridge. Cand am nevoie de engleza o folosesc la nivelul pe care il am si aia e.

Pe scurt: Daca esti 100% sigura pe tine ca-l iei fara prea mare efort ( sa nu iti neglijezi invatatul pentru BAC ) go for it. Daca iti pierzi din orele de invatat pentru BAC sa inveti pentru Cambridge, las-o balta.

| iamprettybored a răspuns:

Dacă nu vrei să mergi să studiezi la o facultate în străinătate, Cambridge-ul e nul.
Pe de altă parte, poate că e bine să-l ai ca back-up plan. Adică nu este exclusă posibilitatea să te răzgândești și să vrei totuși să mergi în străinătate.
Dacă ești însă sigur/ă că nu vrei să te duci la studii la o universitate din afară, atunci este o investiție proastă. La finalul clasei a doișpea ai competențele lingvistice, inclusiv engleză, unde poți avea un calificativ B2. Și Cambridge-ul oricum s-ar echivala cu acest examen care e GRATIS deci... poate merită să dai Cambridge-ul doar ca să scapi acum să nu mai ai examen în iunie într-a doișpea... Atât doar.