| asdfghjkl5502 a întrebat:

Sunt la liceu și ma pasionează psihologia. Problema e ca toată lumea ma descurajează pe motiv ca "mor de foame", ca nu se prea cere asa ceva, ca nu am ce face cu asta în țară. As vrea sa știu, merita sa insist pe acest domeniu sau sa îmi caut altceva?

Răspuns Apreciat de Editori
| anss23 a răspuns:

Cât de tare te pasionează acest domeniu? Numai tu ştii sigur cât de mult îţi doreşti să studiezi psihologia şi să profesezi în domeniu. În general nu e bine să asculţi gura lumii, mai ales când e vorba de subiecte mai controversate, deoarece cine chiar ştie cu ce se mănâncă psihologia nu va da sfaturi de tip "Nu ai ce face cu ea" sau "vei muri de foame", pentru că acestea sunt eronate pur şi simplu. Majoritatea oamenilor care dau sfaturile alea nici măcar nu au idee că psihologia are foarte multe ramuri, ei când aud de psiholog se gândesc de fapt la psihoterapeut, şi dacă le ceri mai multe detalii pentru a vedea dacă ştiu sau nu despre ce vorbesc, nu vor fi în stare să elaboreze. Încrede-te doar în opinia celor care sunt stundenţi deja la această facultate sau care profesează în domeniu, dacă vrei informatii reale si corecte. Pentru a profesa ca psiholog, trebuie mai întâi să faci facultatea de Psihologie, iar după ce termini programul de licenţă de 3 ani trebuie să faci un master, acela e de fapt cel ce va determina ce tip de muncă vei face, îţi las mai jos linkul facultăţii de psihologie din Bucureşti, unde sunt prezentate toate cele 10 programe de master.
http://fpse.unibuc.ro/admitere/studii-de-master/prezentare

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Iti place psihopatologia? Exista si psihiatrie, daca te intereseaza. Vorbim despre un profesionist care a terminat 6 ani de medicina + 4 de rezidentiat in specializarea aleasa dar care este super apreciat in societate si ca drept dovada,nu moare de foame niciodata! Stie psihologie,este nevoit sa o cunoasca. Pe langa asta,el prescrie medicamente psihotrope,ceea ce inseamna ca el cunoaste foarte bine corpul uman si pe langa stie si foarte bine chimie. El trateaza oameni nevrotici adica oameni stresati care merg la psiholog dar au nevoie pe langa asta si de medicatie,pentru stimulare sau cu oameni drogati,oameni care sufera si isi doresc sa se trateze corect, de data asta fara a apela la alte substante decat cele recomandate. Psihiatria este foarte interesanta si te-ar putea dezvolta atat psihic cat si intelectual plus ca nu ai duce lipsa de bunuri materiale(este o specializare solicitata si cu atat esti mai bun, cu atat vei fi mai ocupat si tratat pe masura). Incearca! Cine stie, daca te razgandesti si nu-ti mai doresti aceasta specializare, sunt mici sanse in a regreta caci medicina este un domeniu cautat si cred ca o sa-ti placa iar acest domeniu de activitate are o paleta intreaga de specializari care mai de care interesante. Sunt sigur ca o sa-ti placa, daca iti doresti sa ajuti omul! Ce poate fi mai frumos in a salva viata cuiva cu mainile sau mintea ta?

| WaterDrop a răspuns:

Depinde.Daca ai talent oratoric si rabdare + nu suferi tu de vreo problema si esti dispusa sa faci concesii, atunci psihologia te poate duce departe.Sunt cateva ramuri, gen trainer, care sunt banoase si placute.

Lumea are dreptate pana la un punct.Totul tine de tine si cat iti doresti sa reusesti pe acest domeniu.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Daca te pasioneaza acest domeniu mergi pe el! Si da-ti silinta sa fi cat mai bun/a in domeniu, atunci va fi nevoie de tine si vei avea succes.
Crezi ca in alte domenii ai succes doar cu o diploma pe care nu o stii folosi?

| LaraClarice a răspuns:

Buna! Daca iti place cu adevarat, fa-o! Tine cont de materia invatata la psihologie in liceu, ea reprezinta baza a ceea ce vei invata mai departe. Daca ai consilier vocational in liceu, nu strica sa faci niste teste de interese, etc. Ajuta foarte mult.
In ce priveste opinia celorlalti, ca student si viitor psiholog, pot spune ca e partial adevarata. Insa, de tine depinde totul, daca vei deveni un specialist in adevaratul sens al cuvantului, sau unul,, de mana a doua".
Daca vei merge cu decizia pana la capat, eu iti urez succes si spor in toate! Invata totul la timp si fa tot ce tine de tine pentru atingerea scopului propus!
Numai bine!