| Amalia666 a întrebat:

Buna, sunt la mate-info intensiv informatica. Problema e ca nu ma pasioneaza nici matematica nici informatica si as vrea sa dau la o facultate care are legatura cu matematica dar nu se pune accent pe ea. Nu e chiar specializare pentru cei de mate-info, sa zic asa. Ma cam deranjeaza ce or sa spuna profesorii si diriginta cand or sa afle ca nu ma duc mai departe pe matematica... oare sa ma mut la alt profil? Ma descurc foarte bine aici dar nu ma pasioneaza niciun profil de fapt.

Răspuns Câştigător
| iamprettybored a răspuns:

Păi, în primul rând, gândește-te puțin la întrebarea ta: ar trebui să merg mai departe să studiez un domeniu care îmi place sau voi lăsa niște străini (profesori, diriginta) să îmi decidă ei viitorul?
La profilul real ai șanse să ajungi cam la orice facultate îți dorești.
Este greu să te muți la un alt profil odată ce ești deja la liceu, deci dacă te descurci și poți să intri la facultatea dorită și de la mate-info... Atunci nu cred că e cazul să te muți.
Ascultă-ți înclinația ta și urmează-ți pasiunile, ele o să te ducă acolo unde ar trebui să fii. Nu asculta de alții, viitorul tău este, până la urmă, al tău și ție o să-ți pară rău peste 20 de ani că ai ajuns să lucrezi intr-un domeniu ales de alții, carr ție nu îți place.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da ce e treaba profesorilor la ce facultate dai tu? serios acum

| Chichişan_Paul_2001 a răspuns (pentru suntserios):

Facultatea de Pompieri