| caqot254 a întrebat:

Buna!

Sunt licean în pragul de absolvire și sunt în criza gândurilor pe ce domeniu să merg în continuare, despre ce universitate, respectiv, facultate trebuie să-mi aleg în viitor. Sunt extra pasionat în fizică și chimie (olimpic la ambele) și mă gândesc să merg la UPB la Inginerie Chimică ca să le pun în aplicare pe toate happy Dar... analizând situația de angajare a inginerilor chimiști în RO cam sunt pe dubii. Meditez și despre posibilitate să merg pe domeniul de programare, soft developer etc la UniBuc/UPB, numai că am învățat info la liceu doar pentru notă bună și nu aveam super pasiune în acest caz (învățam și imediat uitam totul). Ce să aleg: să merg pe Inginerie Chimică, să-mi placă mie și să primesc un salariu mediocru SAU devin programator, s-o iau totul de la 0 ca să am șansa să primesc un salariu mai bun? Am analizat și cazul să merg peste hotare, dar resursele financiare nu-mi permit așa lux... Poate problema e în lipsa educației mele financiare sau a obscurității de a face bani mulți și a fi fericit? În linii generale, merită să devin inginer chimist în RO în 2021 sau să-mi schimb calea carieristică spre ceva mai nou și solemn?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as sugera inginerie chimica unde este dovedit deja ca esti foarte bun, odata ce esti pasionat si ai ajuns pe la olimpiade.
Cu siguranta vei avea o ocazia sa iei o bursa in America sau orice alta tara occidentala din lume, daca te interesezi si aplici afara.
Dar trebuie sa stai foarte bine si cu engleza si sa vrei sa pleci.

Lasa in plata domnului IT ca nu ai nici o sansa acolo, odata ce esti mediocru si nu vei avea niciodata sanse mari, sa te intretii sau sa excelezi in acest domeniu.

| sierra1 a răspuns:

" caqot254 : în lipsa educației mele financiare sau a obscurității de a face bani mulți și a fi fericit"(?!)

"merită" să te faci (să devii) orice dacă ești relamente bun!