| daana a întrebat:

Sunt noua pe aici. Sa va spun povestea vietii mele. Am intrat la profillul filologie din pasiune. Si acum plang cu lacrimi amare pentru ca am ales ce imi place. Vreau sa va spun asta pentru a nu face aceeasi greseala ca mine. Tot liceul am invatat foarte mult, la scoala mereu am fost constiincioasa. Si poate pare greu de crezut, dar m-am imbolnavit, sunt extrem de slaba, toti se mira ca arat asa, de parca as fi bolnava. Dar ei nu stiu cat m-am consumat, cat m-am stresat sa invat. Si acum, dupa ce am suportat umilinte din partea celorlati(chiar si din partea familiei), am descoperit ca degeaba mi-am pierdut atatia ani din viata invatand. Acum vreau sa mor. Cum mai pot recupera toti acesti ani? Cum pot sa ma reprofilez? Nu am fost buna decat la limbi straine, la romana, geografie. De asta am ales acest profil. Dar acum simt o dezamagire profunda. Tot ce imi ofera acest profil este facultatea de litere, dupa care o sa fiu profesoara. Si degeaba ziceti ca nu e asa, pentru ca in orasul unde locuiesc eu nu am alte posibilitati. Locuiesc in Botosani. E un oras mic. Nu am posibilitati sa fac 2 facultati. Una e suficienta. Nici nu as putea sa invat in acelasi timp la 2. Nu as avea acelasi randament. Am luat prin excludere toate facultatile(relatii internationale, comunicare si relatii publice, psihologie, drept, asistenta sociala). Si simt ca nu se potriveste nici una cu ce stiu eu pana acum. Oare ar trebui sa ma reprofilez? Sa invat ce nu am putut sa invat pana acum, adica chimie, biologie, economie, matematica, fizica etc? Acum ma doare foarte tare faptul ca toata viata o sa fac ce nu imi place, ca o sa lucrez in invatamant. Nu se potriveste cu ce vreau eu.

Si acum o sa va spun si ce as vrea. Si ce nu stiu daca limbile straine imi pot oferi. Mi-as dori un loc de munca care sa-mi ofere sansa sa progresez, sa ma autodepasesc. Nu ceva fix. Nu imi doresc ca toata viata sa lucrez in invatamant. E ultimul domeniu in care as vrea sa lucrez. E foarte greu. O viata intreaga lucrezi undeva unde nu iti place. Si cand ma gandesc ca avem doar o viata, si aceea in care faci ce nu iti place, ma apuca disperarea.

Mi-am sacrificat timpul liber pentru invatatura, m-am consumat, iar acum cand e cel mai important, mi-e frica sa nu iau o decizie gresita.

Imi plac limbile straine, dar in acelasi timp mi-as dori sa cunosc foarte multi oameni, sa lucrez cu ei, sa am experienta de viata, nu sa imbatranesc intre peretii unei scoli, predandu-le unor elevi dezinteresati. Mi-as dori sa am o meserie in care sa cunosc diferite tipuri de oameni, diferite culturi, mentalitati, o meserie care sa ma ajute sa vad altfel lucrurile. Dar nu stiu cum se numeste aceasta meserie. Din pacate.

Eu pana acum credeam ca limbile straine iti ofera mai multe posibilitati de angajare, dar m-am inselat. Ofera chiar mai putine decat credeam, mult mai putine. Nu e o facultate de viitor, dar nu prea am alte solutii.

Si din pacate nimeni, absolut nimeni nu ma poate ajuta. Familia nu ma intelege, imi spune ca pentru mine nu s-a inventat o facultate. Dar eu sunt dipusa sa lucrez oriunde, in afara de invatamant. Si destinul a facut ca exact acolo sa merg.

Stiu ca pentru toti e greu, dar macar unii invata avand rezultatele pe care le vor. Fac o facultate serioasa, se chinuie cativa ani in facultate, apoi sunt raplatiti pe masura muncii lor. Dar eu cum o sa fiu rasplatita? Cu facultatea de Litere? Credeti ca ar trebui sa ma reprofilez? In naivitatea mea, am crezut ca limbile straine sunt de viitor. Am crezut ca o sa fiu traducator, dar nu m-am gandit ca acum gasesti traducatori pe toate drumurile. Daca as fi avut pe cineva sa ma sfatuiasca… Acum e prea tarziu. Nu mai am nici o sansa. Chiar daca ziceti ca am sanse, nu e adevarat. Am intrebat pe toata lumea si mi-au zis ca nu am nici un viitor. Am niste rude rautacioase si de-abia asteapta sa imi arunce in fata faptul ca nu m-am realizat pentru ca nu le-am ascultat.Si o sa aiba motive. Am vrut sa le demonstrez ca pot fi cineva, dar am dat gres.
Voiam sa mai adaug ca m-am gandit sa ma reprofilez pe medicina generala-asistenta medicala si farmacie. Am renuntat la toate visele mele. Am aflat ca in viata nu faci ce iti place, ci ce trebuie. Din pacate traim in Romania.
Stiu ca multi sunt in situatia mea. Credeti ca e o idee buna sa ma duc la Asistenta medicala, chiar daca pana acum nu am avut nici o treaba cu asta?

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Medicina este o facultate grea in care daca te vaieti pentru cativa ani sacrificati, n-o sa ajungi nicaieri. Acolo iti vei sacrifica multi ani pentru salariul minim pe economie si pentru o munca indobitocitoare.
Sincer, eu chiar cred ca ai sanse. Singurul lucru care te impiedica este ca iti plangi de mila, ca te consideri din pornire o victima, ti se pare ca ai ratat inca dinainte de a incepe. Poti avea un viitor bun, daca ai sa faci facultatea si ai sa fii foarte buna. Dar nimeni nu va angaja niciodat un om care in loc sa lupte se vaieta. Nimanui nu-i plac plangaciosii. Eu nu sunt traducator, sunt medic, dar castig mult mai multi bani din traduceri. In plus, ca traducator am mereu de lucru, ca medic ma gasesc in situatia de a avea toate posturile blocate de un an jumatate.

| andreutz a răspuns:

Dana, eu am terminat tot filologia, si cu toate astea m-am inscris la facultate la finante - banci. Si na ca nu a fost chiar asa de greu cum m-a speriat lumea, pentru simplul fapt ca imi placea. Asa ca sfatul meu e sa faci ceea ce iti place, nu ceea ce trebuie, chiar daca pentru asta trebuie sa faci anumite sacrificii. Nu te gandi ca e foarte greu, orice se poate atat timp cat exista vointa din partea ta. Chiar sunt curios ce ai de gand pana la urma, sa ma anunti si pe mine daca vrei.

| NuConteazăCine a răspuns:

De ce nu dai la o facultate din Bucuresti? Stiu ca e greu, dar cu putin efort reusesti, poti inchiria o garsoniera sau sa stai la camin sau la cineva in gazda... Poti da la Limbi straine si ai toate sansele sa ajungi traducator. Trebuie sa faci ce-ti place. Pacat ca orasul tau nu-ti ofera multe posibilitati, dar totusi poti da la orice facultate, indiferent de profilul pe care l-ai urmat in liceu.

| Alina a răspuns:

Stai linistita, cu vointa si ambitie poti reusi! Eu cunosc o fata care este la profil de stiinte sociale si se pregateste de admitere la farmacie, desi ea dintr-a 11-a nu mai face chimie.Mult succes!

| Roby67 a răspuns:

Termina facultatea pe care ai inceputo si dupa aia pleaca din orasul mic Botosani, departe de influenta rudelor tale, si vei reusii, ca doar ai toata viata inainte (sfatul meu parintesc).

| Cory89 a răspuns:

Pai ai putea sa fi ghid turistic, avand in vedere ca te pricepi la limbi straine, ai avea un avantaj mare pe care altii si l-ar dori, dar din pacate nu il au: acela de a vizita lumea intreaga, si pe deasupra sa mai primesti si bani pentru asta. In plus de asta, poti sa iti faci prieteni si cunostintze noi... Ca dezavantaj e faptul ca esti mai mult plecata si esti aproape tot timpul departe de familie si de prietenii tai mai vechi.

Alt loc de munca pentru tine ar fi sa devi Stewardesa pe avion (in cazul in care nu ai probleme ca zbori la inaltimi f mari) big grin Avantajele si dezavantajele ar fi cam aceleasi ca si la ghidul turistic, dar orice loc de munca are avantaje si dezavantaje.

Oricum eu te felicit pentru ca esti atat de constincioasa si ca inveti atat de bine pe cum zici tu! Din pacate, putina lume e asa ca si tine in ziua de azi, dar asta este straight face Felicitari inca o data si mult Succes pe viitor!

| dulcik a răspuns:

Eu iti prpun sa incerci la ingineria mediului.Eu asta fac si imi place foarte mult. E o facultate grea insa este de viitor.Am multi colegi care au venit de la filologie si se descurca destul de bine

| Linda a răspuns:

Părerea mea este că terminând orice facultate poți face aproape orice. Dacă îți place să te întâlnești cu oameni poți organiza excursii, te poți face ghid turistic. Poți fi ziaristă. Poți lucra la televiziune. Părerea mea că progresiv stabilești ce-ți place, lucrezi orice (vânzătoare, chelneriță) până când cineva căruia poate îi platești te învață meserie și după aceea practici. Eu am lucrat pe bani de nimic ca să învăț cum se redactează o emisiune de radio și la terminarea faculatății am fost angajată ca să realizez o emisiune. (Am absolvit Teologie- Asistență socială).
Nu te lua după rudele tale. În era internetului, când te poți conecta foarte ușor atât intern cât și internațional, nu sunt lucrurile așa de statice. Sunt multe profesii în care nimeni nu te întreabă în ce ai specializare ci ce te pricepi să faci. Orice studii ai avea, te poți face agent comercial, poți fi omul de încredere al unui om de afaceri din străinătate, câștiga bine cu timpul la o astfel de firmă. Oriunde am fost angajată nimeni nu m-a întrebat de diplomă ci ce știu să fac. Sugstia mea este că lucrezi gratis pe vremea studenției la lucruri care îți plac și încet încet îți vei găsi drumul. Poate soțul tău va câștiga bani suficienți și chiar poți face ce dorești, să devii scriitoare, actriță, etc. E important să ai experiențe de viață, să organiezi evenimente, (eu am organizat și cu club educțional pentru liceeni la un moment dat), cenaclu de pozie, etc, teatru, etc. Pe vremea asta de criză locurile de profesori mi se par cât de cât sigure, după ce trece criza, posibiltiățile sunt nelimitate.

| iuliana_5977 a răspuns:

Buna!
"Facultatea de Jurnalism si Stiintele Comunicarii" FJSC

Incearca sa te interesezi de facultatea asta, se da proba scrisa la admitere doar la romana. Cred ca este cel mai potrivit pentru tine.
Multa bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti fata desteapta, te vei descurca. o diploma deschide multe drumuri nu e ca la profesiomala unde mori muncitor.sa stii ca si eu am ajuns unde nu am vrut niciodata.si acum imi place dupa 28 de ani de munca, dar mi-a placut mereu.inca de la inceput. a fi profesor, inseamna sa cladesti caractere de oameni. daca esti unul bun, nu trebuie sa predai toata viata.sau o faci dar te vor tine minte generatii intregi de elevi.ma uit la invatatoarele copiilor mei si, parca nu trece timpul peste ele.sunt vesnic tinere. iar cu limbile straine, deasemeni, poti gasi ceva pe internet pentru agentii de afara, sau firme de turism, oricum sunt multe oportunitati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
sunt ceva facultati cu profil de turism, sau oricum inrudite cu turismul si cu ceva geografie
succes si tine-ne la curent cu decizia ta
mai bine slaba decat grasa - nu?
fiii optimista: noi mancam ca sa traim, nu traim ca sa mancam

Nous MANGEONS pour VIVRE, nous ne vivons pas pour manger;-D

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Botosani? http://www.romaniapozitiva.ro/? s=Botosani&submit=Cauta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa fii optimista si nu dispera din cauza ca cineva iti spune ca vei lucra in invatamint, care nu e de lepadat totusi. Pina la urma decizia va ramine a ta nimeni nu-ti poate spune ce e mai bine pentru tine dar trebuie sa incerci.si inca ceva...incearca sa fii tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca e o idee excelenta sa mergi la medicina "de-adevaratelea", ca medic. Te vei simti mult mai implinita... si mai motivata sa te pregatesti pentru altceva. Succes - orice decizie ai lua!

| ellutza a răspuns:

In primul rand, daca vrei sa faci ceva in viata trebuie sa fii sanatoasa! De ce nu faci un control endocrinologic. Poate ai probleme cu glanda tiroida din cauza stersului, ceea ce te face sa fii foarte slaba si depresiva. Chiar ai un avantaj ca esti in Romania, deoarece cu orice facultate terminata, daca ai ambitie devii ce vrei. Eu sunt din Suceava si stiu ce posibilitati limitate ofera Botosaniul si Suceava de altfel nu ai ca tanar mari sanse. Am multe prietene cu facultati terminate de acum 2, 3, ani si lucreaza la rafturi in kauffland, sellgros si 2 sunt menajere in Italia. Deci nu stiu de un de conceptul ca, termini o facultate buna si ai si un posta pe masura asigurat. In fine. Nu te descuraja, fii puternica si ambitioasa si urmeaza-ti visul. Si pana al urma ce e asa rau in a fi profesor? vara ai 3 luni libere sau aproape, vacanta iarna, primavara., ce-ti poti dori mai mult. In ziua de azi la patron nici concediu de drept nu ti-l mai da si mincesti ca scalvul din zori in noapte. Oricum ai da-o mare lucru nu rezolvi. Multa bafta Daana si sa auzim de bine!

| medgirl a răspuns:

Buna!
Dupa parerea mea.la moment esti dezamagita de alegerea care ai facut-o, insa cred ca pe parcurs iti vei alege drumul corect in viata. daca iti vei da toata silinta, insa, la fel ca si cei care au mai raspuns la intrebarea ta.cred ca ar trebui sa pleci din oraselul tau, pentru a-ti crea un viitor.si de a deveni traducator, asa cum ti-ai dorit.
P. S. chestia cu Asistenta medicala, medicina...este foarte greu.cred ca traducator este mai bine.insa in medicina perzi mult timp invatind.si este si foarte greu de lucrat.
Decizia insa depinde doar de tine.nu si de rudele tale.procedeaza asa cum stii tu mai bine si gindeste la rece!

| agnessme a răspuns:

Mai ai o sansa! http://adv.justbeenpaid.com/? r=rh2h7V6zGi&p=jssbooster14 poti simplu sa lucrezi de acasa. nu trebuie sa stii calculator, decat sa tastezi!

| Flinn a răspuns:

Pacat de tinesi de viitorul tau. Daca ai note bune si stii limbi straine pleaca din tara dac ai posibilitatea sau fa-ti un site sau un blog foarte interesant pui publicitate si traiesti fericita

| selena_2212 a răspuns:

Sincer... n-am citit pana la sfarsit. M-am plictisit rapid. te plangi de lucruri banaleoh go on Donsoara'. care-i problema ca ai ales acest profil? Sau ca locuiesti in BT? Si ca veni vb de Bt. e un oras micut si superb, orasul in care mi-am lasat sufletulsad Insa u. din pacate nu prea stii sa-l pretuiesti. Tare as vrea ca peste ani sa fii departe de Bt si sa te intreb cum e?! Uite.profilul la care am fost se baza pe mate, fizica. si-am ales dreptul. Stii dc? Pt ca ma saturasem pana peste cap de ecuatii si calcule (bine, n-a fost singurul motiv). Am foarte multi colegi ce-au fugit, la fel ca mine, de astfel de obiecte. si-s ok acum. Liceul conteaza, dar nu foarte mult incat sa dramatizezi. Esti libera sa alegi orice facultate, important e sa-ti placa si cu vointa si intelepciune orice e posibil. Sfatul meu e sa nu mai asculti porumbeii din jurul tau si sa nu mai scoti astfel de fluturasi pe guratongue Si daca mergi la o facultate la care ai nevoie de mate, fizic, economie sau mai stiu eu ce si nu-ti place. ce faci? Eee.la varianta asta nu te-ai gandit. Du-te acolo "unde vrea inima ta". trebuie' sa alegi o meserie potrivita caracterului tau pe care s-o practici cu drag! Si mai e ceva.esti suparata pe ROMANIA sau pe sisemul de aici? E o vorba in popor: tot raul spre bine! Cei ce ne conduc nu sunt nemuritori, iar noi tinerii si generatiile viitoare putem schimba acest sistem.

| blueGirl_3580 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa faci ceea ce crezi ca e mai bine pentru tine, fara a te lua dupa ceea ce spun ceilalti. Oamenii sunt invidiosi(si eu am patit-o)... iar rudele sunt si mai si... U fa ceea ce iti place!

| manub a răspuns:

In primul rand, trebuie sa pleci din Botosani fiindca acolo par sa fie oameni cu o influenta negativa asupra ta. In al doilea rand, ia toate facultatile la rand si vezi care ti-ar placea mai mult si la care ti-ai dori sa intri. Nu mai dramatiza atat! Cum ai ajuns la concluzia ca Literele este unica facultate la care poti da? Si, inca ceva, alege o facultate la care sa-ti placa materiile si nu te preocupa ce vei deveni dupa aia. Intotdeauna sunt mult mai multe posibilitati decat pare la prima vedere, o sa le descoperi pe parcurs, important este sa fii buna in domeniu. Si ca sa fii buna trebuie sa-ti placa materiile. Aa, si viata in Bucuresti nu-i asa de scumpa pe cat pare. Daca inveti bine, poti intra cu nota mare la facultate si poti primi camin si bursa. Bursa e 300 RON/luna iar caminul e aprox. 100 RON/luna. Cu inca vreo 200 RON de la ai tai sau din cine stie ce activitati te poti descurca bine, merci in Bucuresti.