| anonim_4396 a întrebat:

Bună, sunt putin indecisa intre facultatea de medicina din Bucuresti sau Tg Mures, nu stiu ce sa aleg, de regula la ce anume va ganditi cand optati pentru un oras anume si daca ar putea sa-mi raspunda cineva daca e mai convenabil sa alegi fizica sau chimia (doresc raspuns din partea cuiva care a dat sau este la una din facultatile de mai sus).
Multumesc.

Răspuns Apreciat de Editori
| WhiteLife a răspuns:

Nu conteaza din ce dai admiterea atata timp cat sunt materii pe care le stii si vei fi admisa. Ce conteaza este sa ai unde sa stai (preturile in Targu Mures si Bucuresti difera), oportunitatile, sa fie aproape de casa, daca vrei sa-ti vezi regulat rudele si familia. Diploma e aceeasi si poti invata pentru rezi si de la o facultate si de la alta. Tot ce conteaza este sa intri la rezi la specializarea pe care o vrei si practic ai jobul asigurat.

4 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Târgu Mureș.
Convenabil e la ce te pricepi, oricum înveți ambele în timpul facultății.

| dinaprilie a răspuns:

Mai putune tentatii in targu...care este.

| isemilia a răspuns:

Ambele sunt bune, alege-o pe cea cu ami multe oportunitati si alege orasul care iti place mai mult, in care te-ai simti mai bine.
Alege materia la care te pricepi. Obiectivul e sa iei o nota mare, nu sa dai la o anumita materie. Obiectiv vorbind, chimia te va ajuta mai mult in general, insa daca esti mai buna la fizica da la fizica.

| hacktek a răspuns:

La Facultatea de la București se face carte (mai) temeinic.