| Amelia75 a întrebat:

Bună, termin clasa 9 la profil de științe sociale si vreau sa dau la medicina sa devin medic chirurg.
Până acum nu m-a interesat deci nu știu chiar deloc chimie.
Credeți ca daca voi incepe in particular cursuri de la 0, voi reusi sa prind din urmă pana la admitere?

Răspuns Câştigător
| LadyKanae a răspuns:

Bunăăă! Eu sunt studentă la medicină generală în cadrul UMF Cluj în prezent și îți pot spune cu certitudine că poți să urmezi profesia de medic, indiferent de ce profil faci în liceu.
Eu, personal, am făcut liceul pe profil de științe ale naturii cu intensiv engleză, dar am colegi care, asemenea ție, au terminat pe științe sociale și se descurcă. Dacă iei materia de admitere de la 0 în particular cu profesori care îți pot explica încât să înțelegi totul cum trebuie, ai multe șanse să intrii la această facultate. Totuși, pe lângă pregătire intensă (trebuie să știi materia dumnezeiește), este nevoie și de ambiție și de un control al emoțiilor pentru că presiunea din timpul examenului e foarte mare. Asta din experiență o spun.
În concluzie, da, poți să urmezi cariera de medic chirurg, chiar dacă faci un profil uman. Multă baftă îți doresc happy

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Eu zic sa nu te entuziasmezi. Nu iesi chirurg asa usor precum zici. După terminarea facultății,sunt sanse sa nu prinzi loc pe specializarea dorită si sa fi nevoit să faci cu totul altceva.
E mult, dar mult de muncă în rezidențiat si sunt examene solicitante de dat.
Fără chimie, nu poti studia medicina!
Dacă nu stii chimie, eu zic sa nu ti faci vise, s ar putea să fi dezamăgit deoarece chimia nu se compara cu nimic din ce ai studiat la științe sociale.