| diana_6858 a întrebat:

Termin clasa a 12-a, la un liceu vocațional. Nu am mai facut matematica din clasa a 10-a.dar imi doresc dau la facultatea de construcții civile. Credeti ca as avea o sansa? As putea face fata? Nu as vrea nici sa stau doar in restante. M-as gândi ca dupa bac sa iau si ceva ore de matematica.

9 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Poti incepe pregatirea incepand de azi chiar! Cauta un meditator si lucreaza in privat, pentru bac ar trebui sa fi deja gata, cel putin asa cred eu, avand in vedere ca te gandesti la admitere.
Poti lua un an pauza daca stii ca inveti si urmeaza ca peste doi ani sa dai admiterea unde iti doresti. Incearca! Nimic nu e imposibil, cu atat mai mult daca iti doresti. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut Diana,
Chiar iti plac asa de mult constructiile? Te-ai interesat cam ce salar are un Inginer in Constructii? Destul de mic, iti spun eu, foarte greu treci de 2500.
Iti spun din experienta, nu din auzite

| diana_6858 explică (pentru anonim_4396):

Tocmai. Mi se pare super ok. Mai ales ca femeie, si in plus e de viitor! Dar..matematica aceasta lasa de dorit. Imi super frica ca nu voi face față..am un veriosor care a terminat la drumuri si poduri. Si câștiga undeva la peste 3000 de lire, in Londra. Pe mine, ma interesează foarte mult o facultate de viitor, cu un bun job.

| anonim_4396 a răspuns (pentru diana_6858):

Tu ca si femeie ai sa stai doar la birou, fara sa mergi pe santiere, eu ziceam de aceea limita a salariului dupa cativa ani buni de munca...
Cat despre verisorul tau din Londra, daca lucra ca si Inginer acolo ia destul de putin...

| diana_6858 explică (pentru anonim_4396):

Am inteles. Mulțumesc, ce sa zic. Mă simt cam dezamagita ca nu stiu inca la ce facultate sa dau. Fiindcă nu as vrea sa fac 3 sau 4 ani de facultate degeaba.

| Zabbyel a răspuns:

Cu un meditator(privat) oricine ar face fata cu brio love strucklove struck

| Kogaion a răspuns:

Dupa parerea mea, nu are rost sa te duci acolo, este o facultate care produce foarte multi someri, pe langa asta trebuie sa inveti foarte mult si nu ai satisfactii atat de mari de pe urma, trebuie sa fi in primii 5 din promotie ca sa-ti gasesti loc de munca.

| diana_6858 explică (pentru Kogaion):

Ai tu idee de o facultate mai buna pentru fete?

| Kogaion a răspuns (pentru diana_6858):

Pai in primul rand, trebuie sa te autoevaluezi, sa vezi ce stii/ce iti place sa faci. Asa cateva facultati ar putea fi Academia de Politie(ai loc de munca asigurat si salariu bun), ceva IT, contabila, banking, etc.