| alexandraganea889 a întrebat:

Bună! Tocmai ce am făcut și eu 18 ani și mă gândeam să plec în Anglia, mai pot găsi de lucru fără studii superioare? (doar bac)

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Va trebuii sa-ti gasesti de munca prin internet si sa ai deja contract de munca legal, fiindca altfel nu mai poti intra in Anglia fara pasaport si viza de munca pe el.
Brexitul a simplificat lucrurile, ca nimeni sa nu mai intre in UK fara viza si sa nu ramana, sau sa munceasca la negru.

| Eibogu a răspuns:

Acum în Anglia greu ajungi((nuștiu depinde ce lucru ai vrea

| alexandraganea889 explică (pentru Eibogu):

Aș vrea ca ceva simplu make up artist, hair styler, chelerneriță

| Eibogu a răspuns (pentru alexandraganea889):

De exemplu chelnerița desigur ca te poți aranja, dar trebuie sa stii si engleza

| Eireann a răspuns (pentru Eibogu):

Da... Doar ca toate restaurantele/ baruri sunt inchise acum si multe nu o sa se redeschida deci foarte multi oameni cu experienta in domeniu o sa caute de munca. Plus legea de care se tot vorbeste ca nu pot sa angajeze straini decat daca nu sunt localnici dispusi sa faca munca respectiva. Si pragul salarial... Si e hair stylist nu styler :-) e mare concurenta si trebuie sa ai studii in domeniu.

| Eibogu a răspuns (pentru Eireann):

Dar si in general sa ajungi acolo trebuie viza si mai multe documente(

| fyp a răspuns:

De ce nu vrei să-ți continui studiile? Ar fi bine sa faci o facultate, iti deschide foarte multe uși și poti avea meserii mult mai respectate in societate, mult mai bine plătite, vei avea stimă de sine crescută etc. Eu asa te sfătuiesc. Mai bine te chinui 3-4 ani la facultate decât o viață întreagă printre străinii care nu respectă ceea ce faci si te privesc de sus.