| popalexandra1234 a întrebat:

Bună.Tocmai ce am terminat liceul și m-am gândit să devin cadru militar.Mereu am fost atras de aceasta profesie dar mereu îmi readuc aminte de o alta mare pasiune a mea :călătoritul.Visez să vizitez toate cele 7 continente, să "mă pierd" prin ținuturi îndepărtate, să călătoresc cu propria rulota și să am parte de tot felul de experiențe inedite. Armata m-ar satisface, dar știu că niciodată nu voi fi complet împlinita și fericită dacă nu aș călătorii și m-as pierde prin lume. Întrebarea mea este pentru cei din armata și nu numai, voi putea, fiind cadru militar, să fac toate acele lucruri de mai sus? Sau as fi nevoita să renunț la ele? mulțumesc happy

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca esti cadru militar in activitate(nu rezervist ) fii sigura ca nu-ti va fi permis sa te "pierzi prin lume"!
" Cadrele militare în activitate se pot deplasa în străinătate în conditiile ce se stabilesc prin ordin al ministrului apărării nationale".( art.29, litera h din Legea 80/1995 privind statutul cadrelor militare:http://www.jandarmeriasatumare.ro/LEGISLATIE/LEGE%20nr80.pdf)

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mai putin cu calatoritul. Poti merge in Afganistan sau alte tari care au probleme dar e riscant si nu te poti "pierde". In concedii poti face aproape ce vrei cu conditia sa ti se aprobe parasirea garnizoanei si tarii.