| Violente a întrebat:

Aș dori să mă înscriu la o facultate din Galați. Am diploma de BAC în original dar nu mai găsesc foaia matricolă în original, am doar cateva copii. Pe siteul facultății scrie că e nevoie de o copie legalizată a foii matricole. Nu îmi acceptă diploma de BAC în original + foaia matricolă copie? Și dacă nu, ce ar trebui să fac dacă am pierdut foaia matricolă?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1. Daca asa este mentionat pe site-ul facultatii inseamna ca foaia matricola eliberata de unitatea scolara absolvita trebuie legalizata la notar.
2.Nu este deloc complicat sa obtii a alta foaie matricola( nu trebuie anunt la Monitorul oficial!)--- foaia matricola este un document de studiu, nicidecum un act de studiu precum o diploma sau un certificat (a se vedea art. 2 si 3 din Regulamentul privind actele de studii si documentele scolare :http://www.edu.ro/download/omedc3502r.pdf)

Daca ai pierdut foaia matricola, depui o cerere la secretariatul scolii absolvite prin care soliciti eliberarea acesteia.Sa ai la tine cartea de identitate si eventual copia foii pierdute.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din moment ce acelea sunt CERINŢELE la facultatea respectivă, ele NU sunt "negociabile"!

Va trebui să mergi la liceul absolvit şi să soliciţi un Duplicat după Foaia Matricolă!
Apoi, cu acel Duplicat, vei merge la un Notar public pentru legalizarea unei copii...

Toate cele bune!