| Loli123 a întrebat:

Aș vrea să vă cer părerea în legătură cu ce o să urmez în viață. Vreau să urmez profilul mate-info, deoarece mă pasionează tot ce ține de informatică, matematică, fizică, chimie. Însă nu știu ce facultate o să urmez. M-ar tenta ingineria, contabilitatea, arhitectura sau informatica. Mie îmi plac toate la fel de mult. Însă vreau să aleg ceva de viitor, să se câștige bine. Dacă ați putea să-mi spuneți cele mai bune facultăți bazate pe mate-info și cu ce meserie pot ieși. ( București ). Puteți să-mi descrieți puțin specializările menționate mai sus? M-ar putea ajuta cu ceva o diplomă de la o olimpiadă națională ( la bac sau la facultate - de la matematică sau informatică )?

Mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa revii cu intrebarea asta prin clasa a 11-a. In liceu te vei gandi si razgandi de nenumarate ori. Plus de asta trebuie sa vezi intai cum te descurci cu matematica si informatica pentru ca sunt foarte diferite de ceea ce se invata in scoala generala. S-ar putea sa nu iti mai placa si sa nu iti mai doresti sa urmezi zona respectiva.

| Andrei688 a răspuns:

E destul de greu la mate info, Eu sunt a 12-a si este foarte greu, dar este si frumos trebuie doar sa iti placa