| Monyyyyy a întrebat:

Buna TPU ad vrea sa dau la Politehnica Cluj e neaparat sa sau bacul din fizica sau chimie? Te ajuta cu ceva? As vrea din biologie ca mareste media

3 răspunsuri:
| artur99 a răspuns:

Simplu: intri pe site și afli :D
La care din facultăți vrei să dai? Alegi de aici: https://www.utcluj.ro/admitere/licenta/
Și citești tot legat de admitere, inclusiv despre modul în care se calculează media.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu conteaza ce bac ai dat, dar e evident ca te ajuta un bac dat din materiile pe care o sa le faci si la facultate, pentru ca o sa inveti bazele (si nu numai) pentru bac. Daca dai bac din altceva o sa trebuiasca sa inveti bazele acelor materii pe cont propriu. Nu e imposibil, dar o sa fie putin mai greu.

| Afroditlove a răspuns:

Eu una as zice sa dai bacul la ce te descurci tu mai bine pentru a lua o nota cat mai mare. Dupa ce termini cu bacul, te apuci de invatat pentru facultate. E pointless sa dai bacul la fizica doar pentru ca vrei sa mergi la politehnica, acolo faci cu totul alta materie decat in liceu, mult mai amplificata si mai pe subiect. Dar nu-ti face griji, ai timp sa o inveti la momentul potrivit.