| casian503 a întrebat:

Am 13 ani, sunt baiat si sunt din Timisoara, anul viitor as vrea sa incerc sa intru la liceul de muzica din Timisoara (Vidu).
Mama si tata nu ma sustin deoarece ei cred ca trebuie sa te nasti cu "Talent ca sa poti canta"
. Eu nu vreau sa ii ascult deoarece daca iti doresti si lucrezi greu poti ajunge ceva. Eu acum fac Canto in particular.
Melodiile pe care le cant si Imi ies deoarece le am inregistrate : Ariana Grande -One Last Time si Break Free
Adele-Skyfall
Mie imi plac melodiile grele si sper sa imi pot face o cariera din Muzica

4 răspunsuri:
| Anabela777 a răspuns:

Pai au dreptate cu un lucru. Pana la urma te nasti cu o voce, daca-i complet afona nu prea mai ai ce sa faci. Acum depinde de vocea ta si ambitia ta. Dar o sa-ti dau o veste proasta... baietilor li se schimba vocea pana la 18 ani.

| Anonimulllllllll a răspuns:

Asta am vrut si eu, insa pe instrumental.La un liceu de arta poti face canto doar si doar din clasa a9-a,asa e din totdeauna.Insa trebuie sa ai in vedere unele lucruri (pentru ca si eu am tot 13 ani si am dat proba anul trecut, insa am picat) si asta pentru ca :ti se cere sa solfegiezi(eu facand pian niciodata nu am facut solfegii, dar tu facand canto e posibil sa stii), istoria muzicii(o sa iti zica acolo ce lectie trebuie sa inveti, de obicei sunt 3-4 printre care muzica bizantina, muzica prin secolul nu stiu cat, din cate tin minte.Si de asemenea proba de instrument, adica trebuie sa stii sa canti la un instrument la fel de bine cat cei care au studiat acolo 3 ani(presupun ca intri in a7-a),si nu trebuie sa fie pian sau vioara..pt ca se fac din clasa 1.Eu am picat doar pentru ca nu stiam sa solfegiez...si pentru ca nu stiam alt instrument in afara de pian care ti.am zis ca se face in clasa 1..si cea mai grea parte mi se parte dicteul muzical, dar repet, tu facand canto e posibil sa le stii.Eu am facut doar pian si nu am invatat asta.PSbig grinaca nu iei o singura proba esti automat respins.Si mai dai si din teorie.Eu am suferit mult... daca mai ai intrebari spune cu drag!

| casian503 explică (pentru Anonimulllllllll):

Eu momentan fac doar canto, nu stiu de solfegii, istoria muzicii, etc...
eu nu sunt la o scoala de muzica, sunt la o scoala la care studiezi toate profilele, adica ma pot duce la orice liceu, eu as vrea sa ma duc la liceul de muzica, imi poti explica te rog cate putin ce inseamna solfegiul etc.

| Anonimulllllllll a răspuns (pentru casian503):

Istoria muzicii e normal sa nu o stii, trebuie sa inveti ca o lectie de la scoala ceea ce iti cer ei pentru proba. Daca faci canto iti poti intreba profesorul mai exact ce este un solfegiu si sa te invete, cu siguranta te va ajuta.Asta pentru ca eu nu iti pot zice mare lucru.La mine a fost asa:mi-au dat o foaie (cu portativ) unde erau scrise mai multe note, intr-o anumita masura, cu tot felul de note pe mai multe octave.Tu trebuie sa tactezi masura cu mana si sa canti acele note.Nu iti pot spune in scris, de asta e bine sa iti intrebi profesorul. Dicteul muzical este de asemenea foarte greu (pentru mine pentru ca nu am avut pregatire, insa nu te descuraja), eu am dat proba asta cand am vrut sa intru in a6-a,insa acum sunt a7-a.Adica acum un an.Cum acum ai varsta mea e posibil sa fie putin mai greu.Nu stiu ce vrei sa zici prin"scoala la care studiezi toate profilele".Ar fi bine sa te duci la liceul de arta si sa te interesezi.La mine in Iasi asa a fost, si nu uita de proba de instrument. Daca vrei doar vocal du-te din a9-a,vei avea aceleasi probe + niste piese de un anumit gen muzical numai ca fara instrument.