| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!

Am de gand să mă duc la "Politia Rutiera". Spuneti-mi si mie, ce grade sunt acolo si ce liceu trebuie urmat sau profil că dau examen anul asta si am neclarități? Vă rog să-mi spuneti ce trebuie să sțiu!

DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Ionut231312 a răspuns:

Ori te duci la agenti de politie(Campina sau Septimiu-Muresan) de unde vei iesi cu gradul de agent de politie, iar gradele sunt:
1.Agent
2.Agent principal
3.Agent sef adjunct
4.Agent sef
5.Agent sef principal

Daca optezi pentru Academia de Politie "Alexandru Ioan Cuza" vei iesi subinspector, iar gradele de acolo sunt:
1.Subinspector
2.Inspector
3.Inspector sef
4.Subcomisar
5.Comisar
6.Comisar sef
7.Chestor
8.Chestor principal
9.Chestor sef
10.Chestor general

Examenul la scolile de agenti se da la limba romana(gramatica) si engleza, iar la Academia de Politie se mai adauga istoria romaniei.

2 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Dacă întrebi de liceu nu mai e cazul!
Deja ai absolvit 8 clase și e suficient pentru a fi angajat în Poliție.
Pentru a fi agent sunt necesare 2 clase terminate! În cazul tău studiile corespund gradului de agent șef principal!
laughing

| Sonia822 a răspuns:

Se face la campina Vasile Lascar, si alegi la specializare rutiera.