| anonim_4396 a întrebat:

am gatat liceul la profil uman filologie cu bacul luat. As vrea sa dau la o acadamie la stat nu conteaza mapn, mai, anp dar undeva unde se da admitere din geografie nu din matematica, sunt foarte bun la geografie in bac am avut 9, 80 la geogra si nu mi-as face probleme daca ar fi examen din aceasta materie fiindca matematica nu am facut si istoria nu mi-a placut. Stiti vreo acadamie sau scoala?

1 răspuns:
| RoCkKiD a răspuns:

Skillurile tale la geografie sunt admirabile din pacate nu te vor ajuta decat la facultatea de geografie.

Intrebarea ta e greu de inteles dar, daca vrei MAI, MAPN sau ANP va trebui sa mergi la Academia de politie din Bucuresti (pentru politie/jandarmi/penitenciare si ce o mai fi prin MAI) sau la Academia fortelor terestre din Sibiu/ Academia fortelor aeriene din Brasov pentru MAPN.

Acum, nu vreau sa fiu rau dar admiterile pentru institutiile astea sunt cam gata. Iar daca nu ti-a placut istoria si nu te-ai pregatit pana acum de admitere sansele sa si intri sunt... mici.