| Patrecea a întrebat:

Buna TPU.
Am nevoie de sfaturi sau indicatii.
Sunt in clasa a 8 a si acum am inceput sa iau meditatii la matematica, de cand am inceput sa iau ma descurc foarte bine acum, in clasele mai mici am fost praf la matematica, tot timpul invatam de 5 ca sa nu raman corigenta, imi pare rau oricum, acum fiind in clasa a 8 a,m-am gandit ca trebuie sa imi dau interesul ca e vorba de viitorul meu si trebuie sa muncesc,asa ca iau meditatii de mate.
Intrebarea mea e, daca in clasele mai mici nu aveam note bune la mate, pot intra la un liceu de exemplu cum ii economic? Imi doresc mult sa ma duc acum la economic, dar nu stiu daca intru.
Daca iau 7 la examenul de la matematica si un 6 la romana as putea sa intru? Inca nu m-am interesat nicaieri prima data vreau sa intreb aici... poate va pare ridicol, dar chiar vreau sa stiu.
Nu am fost un elev foarte bun, dar imi doresc acum sa fiu si anul asta o sa imi dau silinta, dar vreau sa stiu daca mă afecteaza faptul ca nu aveam asa note bune in clasele 5-7, daca pot intra sau nu la acel liceu.

Răspuns Câştigător
| joghu22 a răspuns:

Am avut examenul anul acesta. Pot spune ca nu a fost deloc greu, la romană am luat lejer un 9 și la matematica 6.
Nu învață mecanic. De ex la romană învață argumentarile ft bine, dar nu toate deodată. Eu mi-am luat cărți cu exerciții și le-am lucrat pe toate pana la examen și a dat roade!
Concentrează-te și va fi bine! Mult succes.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca poti intra la un liceu economic cu note de 6 si 7, unde anual se intra cu medii de peste 8.50
Inca ai timp sa inveti pe rupte si sa-ti ridici notele, luand un examen de capacitate cu note mari.
Spor la invatat!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu contează notele din clasele mici. Învață bine acum și ai șanse.