| Nicolalala a întrebat:

TPU!
Am o intrebare legata de liceul pedagogic si despre " cum sa devii invatatoare ".
Eu fiind in clasa a Ix-a (9-a), sunt la profilul Filologie ( romana si engleza intensiv).
Din clasele primare mi-am dorit mereu sa devin invatatoare, de aceea am vrut sa ma inscriu la liceul Pedagogic insa, din cauza ca am facut un accident si a trebuit sa stau in spital pentru analize, am ajuns mai tarziu dupa alegerile la liceul dorit si am fost nevoita sa merg la Colegiul Particular Vasile Goldis.
Cand am vrut sa ma mut la liceul de Pedagogie, directoarea a spus ca pot termina liceul aici si dupa ce iau bacul, sa ma inscriu la o facultate de pedagogie sau la facultatea de litere.
Problema este alta : Fiind la romana si engleza intensiv, 2 materii preferate, din pacate ne mai baga pe gat si o gramada de istorie si mi-e tare frica la bac deoarece dau bacul din istorie.
Am avut media 7 la istorie si de aceea mi-e frica de ce-o sa se intample la bac si pe langa asta, nu credeam ca la particular se invata asa de mult si credeti-ma, am o fosta colega ce este la liceul Vasile Goldis, dar de stat si este la acelasi profil insa, noi de la particular suntem mult mai avansati cu lectiile ( adica am facut mai multe lectii decat ei la unele materii ).
De aceea, nu-s prietena cu istoria si tare mult as vrea sa ma mut la liceul de Pedagogie insa, mi-e si frica cum ar fi acolo, daca este mai greu si daca o sa fac practica...
Ce sa fac? Sa raman la acest liceu si sa invat mai mult la materica care nu mi-o place si dupa ce termin liceul sa urmez facultatea de litere / de pedagogie.
SAU
Sa ma mut la Liceul Pedagogic fara sa stiu daca este mai greu sau mai usor ( am intrebat insa, parerile sunt impartite), dar sa fiu sigura ca o sa ne spuna ce faciltate sa urmam si dupa ce termin facultatea sa devin invatatoare.
FUNDA! happy

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca vei merge la pedagogic( specializare invatator-educatoare) vei da bac-ul din matematica si, la alegere, din geografie, logica si argumentare, economie, psihologie, filozofie--- vezi punctul C- Filiera vocationala din tabelul cu lista disciplinelor : http://www.ebacalaureat.ro/......4-750.html

| neutrino a răspuns:

Varianta b, dar nu uita ca nu poti fi un bun pedagog fara sa stapanesti si ceva istorie.