| Feri5 a întrebat:

Vreau sa intru la Facultatea de Matematica și Informatica din cadrul UBB și dacă promovez concursul de admitere intru pe locuri cu taxa? Va rog să-mi răspundeți pentru ca trebuie sa știu ce am de făcut. Și ce înseamnă locuri subvenționate de la bugetul de stat?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! In functie de nota obtinuta in examenul de admitere, intri la taxa sau la buget. Daca iei nota mare, automat intri la buget dar atentie, conteaza si numarul de locuri de la buget. Daca sunt de exemplu 10 locuri la buget si 10 persoane au note intre 9 si 10 iar tu ai nota 8, 90 intri pe locul de la taxa. Citeste putin in regulamentul de admitere ca sa intelegi cum sta treaba. Locurile subventionate sunt locurile bugetate, unde nu platesti taxa.

| Feri5 explică (pentru Aasdfghj):

Bine, dar se presupune a fi 300 și ceva de locuri la bugetul de stat la aceasta facultate. Repartizarea se face in ordine descrescătoare a mediilor?

| Aasdfghj a răspuns (pentru Feri5):

Exact. Cei care obtin note bune la examenul de admitere intra la buget. Daca raman locuri neocupate, indiferent de nota obtinuta, o sa intri si tu la buget. In cazul in care s-ar ocupa toate locuri de la buget de cei cu note mari, tu daca ai o nota mica, intri pe locurile de la taxa.