| RD_Andreea_1998 a întrebat:

Am o mica...defapt mare problema, caci mica sunt eu.Anul trecut(eram in clasa 11) si m-am apucat de pregatire pentru Academia de Politie,eu stiind termenii si conditiile pentru admitere de anul trecut,nu prea mi-am mai dat interesul sa stiu care sunt cele actuale, si cand am vazut recent mi-a cam cazut fata.Stiu ca o sa veniti cu raspunsuri gen:cauta alta meserie,sau fa sport ca sa cresti,am 1, 63, am facut sport de imi este rau, handbal (sa specific)...mai rau imi pare de faptul ca parintii mei au facut niste sacrificii cu pregatirea,si renuntand poate le-as face un serviciu,dar imi e si de timpul pierdut sa ma pregatesc pentru ceva ce au reusit sa imi ia in cateva secunde,ce as vreau sa stiu e daca pot face ceva in privinta asta,pot face derogare,sau stiti alte exercitii care sa ma ajute.Dau funda, multumesc!

Răspuns Câştigător
| DovleacTurbat a răspuns:

In functie de cat de aplecată iti este postura acum, daca "te indrepti" ai toate sansele sa mai castigi cativa cm, de castigat castigi oricum doar ca depinde cat de "aplecata" esti acum. Incepe prin a dormi pe o saltea cat mai dura, tare si fara perna sau altceva sub cap. Roaga-ti parintii, prietenii sa te avertizeze cand adopti postura gresita, incearca sa stai cat mai dreaptă si poti incerca si sala de forta (asta daca problema ta nu este foarte grava) antrenandu-ti toate grupele musculare pe langa faptul ca vei obtine un corp frumos, trapezul, spatele odata lucrati iti vor corecta postura.

9 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

Te referi la înălțime? Din păcate ține doar de gena ta daca vei mai creste sau nu. Inaltimea e un factor genetic, o informație care este deja scrisă in ADN-ul tau si nu poate fi modificată. Nu exista sporturi, exercitii care te înalță, pur si simplul sportul in general GRABESTE procesul de dezvoltare al organismului. Daca gena ta este de 1.63 acel 1.63 il vei avea toata viata indiferent decat handbal, volei, înot, baschet (sau orice alte sporturi, exercitii care "te înalță") vei practica tu.

| RD_Andreea_1998 explică (pentru DovleacTurbat):

Mersi pentru raspuns! sad

| RD_Andreea_1998 explică (pentru DovleacTurbat):

Dar,sa spunem ca am o mica problema cu spatele, o deformatie patologica (cocoasa), daca imi indrept spatele..nu ar conta?

| RD_Andreea_1998 explică (pentru DovleacTurbat):

Mulumesc mult!

| DovleacTurbat a răspuns (pentru RD_Andreea_1998):

Nu ai pentru ce. Si eu am avut o postura nu tocmai placuta, aveam gatul aplecat mai in față decat zona umerilor din cauza statului la PC plus somnul, dormeam cu, capul pe o perna mare si un "pui de perna" in momentul in care am renuntat la perne si am luat si o saltea dura de fapt niste blăni la propiu am facut cateva nopti albe deoarece nu eram obisnuit (probabil asta vei păți si tu, dar nu trebuie sa renunti), pe langa restul sfaturilor mai poti cauta pe net, am vazut ca ai primit un link de la Angel te poti uita pe canalul sau daca imi aduc bine aminte are si un videoclip in care vorbește despre corectarea posturii, apuca-te si de sala nu ai ce pierde, nu afecteaza înălțimea. Este greu, dar nu renunța. Succes d-soara ofiter. happy

| DovleacTurbat a răspuns (pentru RD_Andreea_1998):

In functie de cat de aplecată iti este postura acum, daca "te indrepti" ai toate sansele sa mai castigi cativa cm, de castigat castigi oricum doar ca depinde cat de "aplecata" esti acum. Incepe prin a dormi pe o saltea cat mai dura, tare si fara perna sau altceva sub cap. Roaga-ti parintii, prietenii sa te avertizeze cand adopti postura gresita, incearca sa stai cat mai dreaptă si poti incerca si sala de forta (asta daca problema ta nu este foarte grava) antrenandu-ti toate grupele musculare pe langa faptul ca vei obtine un corp frumos, trapezul, spatele odata lucrati iti vor corecta postura.

| Iunix a răspuns:

Dacă vrei să te înalți, să devii mai înaltă începe prin a căuta informații. Ce anume provoacă creșterea în înălțime? Sporturile ca baschetul sau handbalul ajută la creșterea în înălțime?

https://www.youtube.com/watch?v=KI9kgBSVkGY

Din păcate, înălțimea este dată în mare parte de genetică.

| Iunix a răspuns (pentru Iunix):

Mai multe informații https://www.youtube.com/watch?v=LqC1zn1Pt7o

| RD_Andreea_1998 explică (pentru Iunix):

Am vazut si eu acel video, din nefericire... oarecum are dreptate, tin sa mentionez ca este din acelasi oras cu mine si ca face sala de ceva vreme ...si am cam auzit ca daca faci sala si ridici greutati nu mai cresti, ci iti dezvolti masa musculara. sper ca macar 2 cm sa pot prinde.

| mariusmac85 a răspuns:

Bună dimineața Andreea,nu ai specificat care ar fi problema?
Ești mică de înălțime și numai acceptă persoane scunde?
Îmi pare rău,birocrația asta în România ne aduce la sapă de lemn,atâta hârțogăraie stricată,atâția copaci defrişați,mare pacat :-( Dar vai,vai,vai de noi că în ritmul acesta vom ajunge să murim pe capete,cum deja se întâmplă în unele părți,neavând aer bun de respirat,ci poluat și astfel apar boli incurabile,mai ales cancerul.
Dumnezeu vede tot și nicidecum nu iartă,decât,dacă ne schimbăm purtările față de Creația Sa cea mai neprețuită Pământul,față de mediul înconjurător(sol,apă,aer,plante,animale etc) și față de semenii noștri,căci pentru toate astea în curând în viitorul apropiat vom da socoteală la Judecata de Apoi în Fata Lui Dumnezeu,căci semne sunt dar nu le vedem sau nu vrem să le vedem,căci prețuim mai mult trupul,decât sufletul,care este cel mai important și astfel de depărtăm de Bunul Dumnezeu.
Îmi pare rău pentru tine, că părinții tăi au ridicat munți ca să poți face tu pregătire și multe altele.
Încearcă să ceri explicați, contestă, vezi de când sunt aceste cerințe sau vezi dacă poți face curs, că bănuiesc că ești în șomaj sau urmează să termini liceul și să dai bacalaureatul
De unde esti?
Încearcă să faci curs și să te bagi la Poliția Locală și poate cu timpul se vor schimba lucrurile și vei putea da la Academia de Poliție;-)
Sper că am putut să te ajut.
Să ai un sfârșit de săptămână binecuvântat!
Doamne Ajută la toți! Amin.
Marius