| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am o problema. am terminat clasa a opta. Am dat examenul și am luat 10 la limba romană și 9 la matematica și nu știu ce a fost in capul meu, toată lumea mi-a spus ca nu e bine ceva ce fac, m-am dus la un liceu cu program sportiv care are o medie foarte scăzută, exista o singura clasa și acum realizez ca eu nu vreau sa fiu acolo, ca am făcut o greșeală imensa și regret asta sad. Acum mai este o luna de vacanța... oare este posibil sa ma transfer la alt liceu pana sa înceapă anul școlar?( nu as mai vrea sa aștept un semestru). Menționez ca am media de intrare 9, 58

Răspuns Câştigător
| EraserHead a răspuns:

Normal. Urmeaza ce liceu vrei si pleaca de acolo daca mai poti. Ce a fost in mintea alora si in mintea ta sa-i asculti?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cred ca poti, mai ales ca ai medie mare. Hotoraste-te mai repede si du-te la secretariatul liceului unde vrei si intreaba.

| Bondarel99 a răspuns:

Nu mai poți acum pentru ca dacă e sa te transferi, te transferi la un liceu unde au rămas locuri, deci unul foarte prost. Așa ca mai bine te concentrezi sa iei note mari și după primul semestru te poți transfera. Regula e după primul an din câte știu, dar țin minte ca am avut un coleg in clasa a 9 a care nu suporta deloc unde a ajuns și s-a rugat pe la direcțiune sa ii aprobe transferul după primul semestru.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca au mai ramas locuri la alt liceu, dar este cam tarziu acum...

| AC4S4 a răspuns:

Salut. Poti face o cerere la inspectorat sa te transfere inainte sa inceapa anul scolar. Nu stiu care este procedura evaluarii unei cereri, poate daca media este destul de mare o accepta, depinde si de locurile din liceu. Sansele nu sunt foarte mari sa te transferi inainte. Dar din semestrul al doilea poti sa te transferi, cu examene de diferenta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te poti muta inainte de clasa a-10-a.

| Iwliaaa a răspuns:

Fă cerere de renunțare la liceul ăla și depunde mutarea la liceul dorit.