| anonim_4396 a întrebat:

Am o rugaminte la voi: Ce stiti despre facultatea de litere? Adica ce poti iesi de acolo? Si mai exact ce implica ea?
As vrea sa raspunda cei care dau la aceasta facultate, cei care au terminat-o, sau macar cei care chiar au o idee despre asta.
Daca imi puteti da un link care sa ma lamureasca, nu ma supar.
Multumesc!

1 răspuns:
| mixxjim a răspuns:

Facultatea de litere inseamna limba romana principal -o limba straina secundar. principal inseamna calificarea principala dobandita la sfarsitul studiilor, secundar inseamna cea de a doua calificare obtinuta la sfarsitul studiilor dar nivelul studiilor in facultate este egal, ponderea orelor este 50%-50%. iesi profesor de limba romana si ai dreptul sa predai si limba straina pe care ai avut-o in secundar. tot pentru limba straina respectiva ai dreptul sa faci si traduceri autorizate. mai ai varianta de limbi si literaturi straine, unde este sectia o limba-straina-limba romana sau doua limbi straine si sectia de limbi moderne aplicate, adica traducatori-interpreti (traducatori in casca pentru conferinte). sistemul e acelasi, cu principal si secundar, calificarile la fel, mai putin pentru LMA unde ies traducatori-interpreti si studiaza materii cumva diferite de cei de la limbi straine, adica ei fac multe ore practice de traduceri. daca mai vrei detalii poti sa ma intrebi, daca stiu iti spun