| sashabraus01 a întrebat:

Buna TPU! Am o tentație sa urmez o carieră militară dar nu știu prea multe despre grade și atributiile fiecăruia. Îmi poate explica cineva detaliat? Cine comandă pe cine etc. laughing

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gradele militare le poti vedea si aici:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Gradele_militare_%C3%AEn_Rom%C3%A2nia
Atributiile fiecarui militar sunt in corespunzatoare functiei pe care o ocupa in armata.
De regula cei care au grad mai mare ocupa si o functie superioara celor cu grade mai mici si ii comanda pe acestia, dar sunt si exceptii.

| darrio2007 a răspuns:

Vei invata acolo gradele. Cel cu gradul mai mare comanda pe cel cu gradul mai mic. Daca nu ai deloc habar de asta, mai bine alege altceva.