| Copila2016 a întrebat:

Am o vecina care lucreaza in piata si zice ca aceasta castiga intre 500-800 RON/zi vanzand la taraba legume/fructe. Tata nu crede, ea vrea sa-l angajeze acolo este adevarat ca atat se castiga in piata Rahova?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Incasarile din vanzari pot fi de 5-800 lei zilnic sau chiar si mai mult, in functie de vadul comercial si de produsele vandute.
DIN banii incasati intr-o luna insa trebuie facute foarte multe cheltuieli: cumpararea si transportul marfurilor, taxele de piata, salariile vanzatorilor etc. Sa nu uitam ca. salarul minim de platit unui angajat este aproape 2000 (!) din care angajatul abia ramane cu jumatate (dupa plata CAS, impozit, fond de pensii etc), iar la o firma sunt mai multi angajati decat cei care vand: soferi, incarcatori/descarcatori de marfa, minim un contabil si un director-administrator (ai caror salarii sunt mai mari).
Daca mai scadem si amortizarea masinilor si facturile de tot feluri, firma se poate trezi chiar si fara castig (adica in pierdere).
Evident, si angajatul trebuie sa fie de acord cu salarul primit pentru munca sa, dar in piata nu are mult de lucru, deseori si salarul minim pe economie este plata buna.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil, dar din aia 500 lei plateste marfa cumparata, transportul, taxele la piata, taxele la stat samd... si ramane cu cativa lei in final

| GabiDumitrescu a răspuns:

Aia o fi bisnitzara, dar nu o sa faca taica-tu suma asta...
P.S. Iti dai seama ca la sume fantasmagorice de-astea am vinde toti legume si fructe in piata, nu?

| Sn4k3 a răspuns:

Se poate castiga mult mai mult pentru ca din banii aia trebuie sa plateasca si alte lucruri, dar asta e castigul ei, daca il angajeaza pe tatal tau, nu stiu cat ii va da, posibil sa faca in jur de 1000 lei pe luna, depinde de ea.

| Kogaion a răspuns:

Poate atata sunt incasarile, dar trebuie sa platesti, transportul legumelor, cat ai cheltuit cu ele, chiria din piata, etc, din aia probabil ii raman si ei maxim 300 de lei pe zi.

| ElSueno a răspuns:

Rahova nu-i in Bucuresti? Intr-un oras cu o populatie de 2 milioane de locuitori el si-a gasit fix in piata sa lucreze?

| suntserios a răspuns (pentru ElSueno):

Daca ar gandi toti ca tine cine ar face toate treburile necesare functionarii unei comunitati?

| ElSueno a răspuns (pentru suntserios):

Stiu ce zici, dar din moment ce nu cred ca e pensionar de ce sa lucreze in piata pe 400 lei cand ar putea sa mearga intr-o fabrica sau depozit unde sa castige triplu.

| Stef45 a răspuns:

Depinde cat de mult vinzi si daca cumpara lumea de la tine, ce reputatie ai in piata aia, cat furi la cantar, de unde iei produsele si la ce pret.
Totusi mi se pare cam mult, ar fi cam 20.000 de lei pe luna. Posibil sa fie atata daca asta e tot ce incaseaza, dar profitul e mai mic sigur.

| BRDBRD a răspuns:

Poate dar cu transport legume fructe, colectare, toate cele nu mai raman decat 300 lei.