| Peppermints a întrebat:

Am si eu o problema: nu stiu la ce facultate sa dau?

Sunt a 12-a si deja e tarziu, ar trebui sa aleg o facultate luna asta, ca sa am timp sa ma pregatesc. Problema e ca nu stiu unde sa ma duc.
Am redus la 5, dar acum m-am blocat. Trebuie sa aleg intre Limbi Straine (engleza+o limba mai exotica), Publicitate (desi am auzit ca facultatile de comunicare sunt cam pierdere de timp), Psihologie, Arte (pe grafica) sau Medicina (tata e doctor, dar nu stiu daca pe mine ma atrage chiar asa de mult). Ma mai gandeam si la ASE pe afaceri, dar nu cred ca sunt destul de smechera pentru asta...

Voi ce ati alege si de ce? Merci mult happy.

3 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Deci pornim invers, prin eliminare: daca nu te atrage medicina renunta, sa o faci doar ca asa e tata toata viata ai sta si te-ai gandi ca ti-ar fi placut sa te faci altceva, ajungi sa urasti pacientii si bolile lor, sa fii un medic mediocru si frustrat si ce-ai rezolvat? La arte chiar esti tare pe grafica? Si se cam moare de foame, poti face asta ca pe un hobby. in publicitate intri daca ai pe cineva tare in bransa sau exti chiar un geniu, firmele sunt putine si amatori foarte multi, aici numai tu stii daca esti un geniu pe creatie (daca ai idei spontane multe, diverse, diferite de ale celorlalti etc). Deci ar mai ramane limbi straine cu limba exotica ar fi o varianta buna, depinde si de limba exotica aleasa, ce poti face cu ea, aici in principiu poti fi traducator si cu limba exotica ai putea face banuti frumosi, dar sa tii cont ca totusi nu sunt comenzi multe tocmai pentru ca este limba de asa natura. spun ca depinde de limba pentru ca ai putea gasi si de lucru prin firmele care sunt d eorigine respectiva, dar in principiu cam tot ca traducator. psihologia e bine s-o faci si apoi sa faci masterat pe resurse umane, sunt job-uri destule, salarii inca bune in acesto domeniu si e un domeniu frumos, in special daca prinzi un post intr-o firma de recrutare. de la ase se merita sa faci contabilitatea, ai sanse oriunde in domeniul economic dupa ce termini, poti fi si contabil independent, cu firma ta adica, deci o solutie gasesti oricum. cu asta intri lejer prin firmele mari de consultanta sau de contabilitate, cu banuti frumosi si posibilitati bune de cariera chiar din facultate. nu-ti trebuie smecherie aici, doar inteligenta, sa intelegi mecanismele contabilitatii, smecheria mai vine si cu experienta happy succes! poate-mi spui ce-ai ales pana la urma, atunci cand o sa alegi happy

| taviyamato2 a răspuns:

Nu uita ca multi oameni destepti au facut cate 2 facultati, mari informaticieni, omul care a inventat telefonul cu camera a facut o facultate de muzica ( flaut ) dar si de matematica in acelasi timp big grin. Nu e vorba de jmecherie, oricum toata viata e de fapt o jmecherie asa ca viata nu are prea mai are mari mistere cand ai deja 18 ani, de asta se spune ca te maturizezi happy, Eu zic sa urmezi engleza plus o limba exotica, sa stii ca se cauta mult oameni ce cunosc limbi exotice, incearca japoneza, nu e atat de grea ( in 3 ani ai timp sa o inveti bine ), eu am luat cursuri de japoneza. O facultate de limbi este mai mult decat buna, toata lumea cauta absolventi de limbi straine, e suficient sa iti cauti un job si te vei lamuri de asta. Eventual iti poti face licenta in limbi straine pe japoneza si/sau engleza si poti urma un masterat in administrarea afacerilor pe la ASE sau oriunde altundeva ( in functie de posibilitati ). Dar nu uita ca poti face 2 facultati in acelasi timp, mai ales daca nu ai de gand sa lucrezi. La arte poti merge la arhitectura, constructii chiar si Geografie la specializarea cartografie / G.I.S. / etc. Desenul tehnic este folosit si in inginerie, etc. Eu zic sa mergi si sa te apuci de japoneza, te ajuta enorm, sunt multe firme care cauta astfel de absolventi, si intr-un amarat de call center poti castiga o tona de bani cu o limba exotica pentru ca NU o stie nimeni sau aproape nimeni. E alegerea ta, fa ce iti place big grin

| Amalilica a răspuns:

Nu conteaza daca esti smechera sau nu pentru a da la o facultate care poate ca te atrage. Uite un sfat: Ia o foaie si un pix de hartie si scrie facultatile la care ai vrea sa mergi. Langa ele scrie motivele pentru care te-ai duce si motivele pentru care nu te-ai duce. Daca nu merge asta imagineaza-te in postura unui doctor sau a unui afacertist etc. si vezi daca ti se potriveste. Sper ca te-am ajutat