| Movalor a întrebat:

Buna, TPU! As avea o intrebare pentru contabili. Cum e sa fi contabil?

Optional in Cluj-Napoca.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Usor si placut, daca iti place matematica si o intelegi, fiind o profesie cautata acum dar si in viitor, fiindca nu exista companie/firma pe lumea asta care sa nu aiba nevoie de un contabil.

| Sophieka a răspuns:

Incearca grupurile de Facebook pentru contabili!

Sunt multi si ai sanse sa gasesti si oportunitati de cursuri / formare profesionala si sfaturi in domeniu.

| teclado a răspuns:

Greu complicat am 17 prieteni contabili care toti se lasa anul acesta de meserie ca au schimbat astia prea multe legi si gata li-sa aplecat nu mai vor sa faca contabilitate
daca unii dintre ei castigau si 4 mii de euro pe luna pentru 18 ore de munca / zi zi de zi la firme de contabilitate munceau pe rupte pentru banii astia
de vreo luna doua au inceput sa dea tot felul de controle peste firmele la care ei le tineau contabilitatea DNA ANAF si multi altii
Controale de fond daca zic bine care nu se mai termina se muta la tine si nu mai pleaca dupa capul tau de cat dupa ce te mori.
Asa ca la cat de mult sau complicat legile speial ca sa faca de acum inainte doar cateva firme contabilitate in Romania mana in mana cu parlamentarii care firme au programe bazate pe inteligenta artificiala si multi salahori multinationale corporatisti angajati sa faca munca titanica pe bani de nimci
Asa ca s-a dus de rapa domeniul asta al contabilitatii gata de acum inainte o sa puna monopol cateva fime pe meseria asta vreo 3 firme si restul contabilor ori o sa sinucida ori o sa se ia de alte meserii.
Iti recomand ceva arte platice pentru ca artistii care chiar fac ceva cu mana lor sunt o specie pe cale de disparitie in tara asta si concurenta nu este asa de acerba la lucrurile create manual.
Orice ve fiace cu mana ta visinata dulceata de visine tabloui iconane sculptura orice vitralii. vor fi din ce in ce mai bine platite pentru ca oamenii or sa se sature cat de curand sa sponsizeze invadatorii cotropitorii chiciurile de al hegemoni ostili tarii noastre