| C3R1 a întrebat:

as dori să știu în cat timp te prinde accentul american. Că pe viitor vreau să mă mut in State și aș vrea să încerc o cariera in film (îs la facultate de teatru în an 1) doar că am auzit că îți trebuie accent.

Dau funda

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

E usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune.
Esti debia de 1 an la facultatea de teatru si te visezi pe marile scene de la hollywood?
E cam mare pasul, nu zic ca imposibil dar si eu mi-am dorit sa ajung corp diplomat, n-a fost sa fiewinking
Asa ca este o mare diferenta intre a vrea si a reusi.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu ai accent deja, nu ai nici o sansa sa profesezi in America, ca actrita.
Degeaba te duci acolo, ca accentul nu se mai formeaza la varsta asta. Noi romanii, indiferent cat de bine vorbim engleza, tot nu putem avea accent american, precum un american nativ.
Stiu bine ce spun, locuiesc in occident de peste 20 de ani si iti spun ca accentul nu-l mai capeti la 20 de ani, ala se poate schimba cand esti copil, nu ca adult.

suntserios
| suntserios a răspuns:

După câțiva ani buni măcar 7-8 locuiți in State poate te prinde și accentul

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu contează accentul cât talentul, chiar dacă mănânci accent pe pâine. E greu să ai succes la Holywood că sunt 1000 de candidate pe un loc, metaforic vorbind.

| gabicoo a răspuns:

"îs la facultate de teatru" - Mai intai iveti temeinic lb. romana, apoi te apuci de engleza.
laughing

| C3R1 explică (pentru gabicoo):

Ba frate, mă grăbeam sa scriu ...nu am făcut din adins acea greșeală (dar ști macar ce înseamnă,, adins") happy

| gabicoo a răspuns (pentru C3R1):

Iar ai călcat pe bec.
Corect se scrie știi.

Răspuns utilizator avertizat
| TheWznd a răspuns:

Nu te prinde, aşa, pur şi simplu. În general, când engleza nu e limba maternă, cel mai uşor capătă accent copiii. Adulţi nu prea capată niciodată, aşa, natural, chiar şi dacă trăiesc printre americani ani de zile.

Apoi, Statele Unite e un continent întreg. Sunt o grămadă de accente. Cei din sud vorbesc extrem de diferit de cei din est sau vest.

Ca să capeţi un accent american perfect, este indicat să lucrezi cu un trainer de DIALECT. Asta fac de obicei şi actorii britanici care joacă în roluri de persoane americane.