| RofelLorena1995 a întrebat:

As vrea cat mai multe detalii despre profilul stiinte sociale!
-este greu?
-ce obiecte fac

-cate ore din fiecare obiect fac pe saptamana

-la ce dau teza

-la ce dau bacul

-de ce ore scap

-cu ce diploma termin

-ce facultat pot urma mai exact dupa terminarea acestui liceu

-etc...

Ofer

Răspuns Câştigător
| larrii a răspuns:

Am terminat acest profil. ai sa faci mate/fizica/chimie/biologie/latina, geografie, tic(un fel de informatica mai usoara), istorie, desen, muzica, sport, engleza, franceza, logica, sociologie, filozofie, economie, psihologie ( pe ultimele 5 + istorie se bazeaza profilul). ai sa faci mate/fizica/chimie/biologie/latina doar in clasele a 9a si a 10a, apoi din a 11a si a 12a nu ai sa mai faci decat mate, dar cu numar redus de ore, ar trebui si ceva materie de stiinte ale naturii care sa cuprinda fizica chimia si biologia, dar eu nu am facut-o. Ai sa mananci istorie pe paine. Daca iti place istoria du-te... daca nu, iti recomand un profil real. Daca nu prea le ai cu matematica, du-te la stiinte ale naturii ca e mai ok decat la mate info. La bac ai sa dai din lb romana si istorie obligatoriu, si apoi a treia proba o ai la alegere dintre geografie, logica, psihologie, sociologie, filozofie si economie. Te anunt ca istoria este foarte grea, foarte mult de tocit. Dupa ce termini liceul poti urma orice facultate doresti, eu m-am dus la biologie. Nu conteaza ce profil ai terminat in liceu, doar ca daca faci stiinte sociale o sa iti vina destul de greu sa faci o facultate pe profil real, cum ar fi chimie sau biologie sau informatica. Daca consideri ca ti-ar placea o facultate pe profil uman, poti merge la istorie, psihologie, sociologie, litere, orice tine de uman, doar ca nu prea o sa ai un viitor stralucit. Parerea mea, dupa experienta mea, eu recomand terminarea unui profil real, pentru ca nu ai de unde sa stii in clasa a 12-a ce facultate te trazneste sa faci, ai sa te sucesti la 180 de grade, si o sa iti fie foarte greu daca mergi la o facultate de profil real. La stiinte sociale nu faci matematica cum trebuie, nici chimie, biologie sau fizica. Le faci doar ca sa fie acolo...de fatada. Eu sunt in anul 3 la facultatea de biologie si mi-e teribil de greu, pentru ca nu am facut in liceu chimie si nici matematica. M-am dus pe biologie pentru ca asta mi-am dorit sa fac, eu toata viata am fugit de mate, chimie si fizica pentru ca nu-mi placeau nicicum, in schimb mi-a placut biologia si uite ca pana la urma pe biologie m-am dus, dar se cere multa mate si chimie. Eu iti sugerez sa te gandesti bine, si din nou, recomandarea mea este sa nu urmezi acest profil, pentru ca pe viitor iti va prinde mult mai bine daca ai sa faci un profil real.

1 răspuns: